Artykuły

Poznań. Teatralna lekcja heroizmu w Polskim

Rocznica powstania wielkopolskiego doczeka się w tym roku teatralnego upamiętnienia. 28 grudnia na deskach Teatru Polskiego odbędzie się premiera spektaklu "27 grudnia". Jego tytuł nawiązuje nie tylko do daty istotnego wydarzenia, ale odnajduje również uzasadnienie w przestrzeni, w której będzie pokazywany.

Od pewnego czasu poznańskie instytucje teatralne coraz śmielej zwracają się w stronę młodego widza. Nie tak dawno dało się słyszeć wołania ze Sceny Roboczej, która rekrutowała chłopców do teatralnej adaptacji "Władcy much". Ale najstarszy poznański teatr nie pozostanie w tyle za Centrum Rezydencji Teatralnej przy ul. Grunwaldzkiej. "27 grudnia" będzie owocem współpracy między Teatrem Polskim a Teatrem Animacji, który specjalizuje się w przedstawieniach dla dzieci.

Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego, podkreśla, że owo przedsięwzięcie to pierwszy kolektywny projekt obu wspomnianych instytucji teatralnych, więc spektakl zapowiada się na niekonwencjonalne i eksperymentalne wydarzenie. Choć przedstawienie dedykowane jest głównie najmłodszym, nie będzie skierowane wyłącznie w stronę dzieci. Twórcy spektaklu będą szukać pośrednich sposobów i języka dla widzów w różnym wieku i o odmiennych kompetencjach kulturalnych. Postarają się znaleźć metody mówienia o historii w sposób godny, lecz nie infantylny i stereotypowy. - Chcemy, by był to spektakl skierowany do młodego widza. Powstanie warszawskie doczekało się różnych narracji, również kobiecych i młodzieżowych. Powstanie wielkopolskie wciąż kojarzy się z typowo męskim heroizmem - mówi Maciej Nowak. Spektakl dedykowany jest widzom 11+.

Za najnowszy projekt teatralny będzie odpowiadać młody reżyser Jakub Skrzywanek, którego "Kordian" miał premierę w Teatrze Polskim podczas poprzedniego sezonu teatralnego. Przedstawienie okazało się społecznie kontrowersyjne - głosy zachwytu nad talentami młodych twórców spektaklu nieustannie odbijały się od ściany negatywnych opinii, które za przedmiot swojej krytyki brały nie tyle warsztatowe niedociągnięcia, co bezkompromisowość i radykalność wypowiedzi artystycznej.

Niewątpliwą gwiazdą wspomnianego spektaklu była Alex Freiheit - wokalistka projektu muzycznego "Siksa", która znana jest z odważnych, feministycznych występów. Mimo skrajnych stanowisk odbiorców Kordiana Skrzywanek dynamicznie rozwija się pod względem twórczym i stale realizuje kolejne projekty reżyserskie.

Możemy się spodziewać, że zapowiadane na ten sezon projekty Teatru Polskiego będą wbijać szpile w społecznie niewygodne tematy. W połowie listopada odbyła się premiera spektaklu Wiktora Rubina "O mężnym Pietrku i sierotce Marysi. Bajka dla dorosłych", w którym reżyser poświęcił uwagę homoerotycznej relacji Marii Konopnickiej z malarką Marią Dulębianką. Zapowiedziano także adaptację "Hamleta" widzianego okiem reżyserki Mai Kleczewskiej. W jej wersji klasycznego dzieła główna rola obsadzona będzie przez ukraińskiego aktora.

---

Na zdjęciu: żywy obraz z obchodów 20-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego, Lwówek, 06.01. 1939 r. Fot. archiwum Haliny Urbańczyk (cyryl.poznan.pl)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji