Artykuły

Poznań. Krystyna Janda z "Zapiskami" w Auli Artis

"Zapiski z wygnania" to wspomnienia Sabiny Baral, która w wyniku wydarzeń Marca 1968 wyemigrowała wraz z rodzicami. Zobaczymy je 10 i 11 stycznia w Auli Artis.

To kolejna propozycja Gruv-Artu w ramach cyklu Poznańska Premiera przygotowana przez warszawski Teatr Polonia. Na scenie zobaczymy Krystyną Jandę i Janusza Bogackiego wraz z zespołem muzycznym. Krystyna Janda razem z Magdą Umer, która rzecz reżyserowała jest autorką adaptacji "Zapisków".

"Zapiski z wygnania" to bardzo osobiste wspomnienia 20-letniej wtedy emigrantki. Sabina Barel urodziła się we Wrocławiu. Po maturze w 1965 roku rozpoczęła studia na tamtejszej Politechnice. Jej losy są podobne do losów wielu ludzi z jej pokolenia.

Krystyna Janda stoi na scenie w zwykłej, czarnej sukience. Stoi i mówi. Czasami sięgnie po papierosa. Czasami zaśpiewa i znów mówi. Nic więcej. Ale to wystarczy, aby wzruszyć i poruszyć. "Zapiski z wygnania" z Krystyną Jandą są niezwykle ubogie w formę i bogate w poruszającą treść. Scena jest niemalże pusta. Mikrofon, stolik, paczka papierosów. To wszystko. Ale reżyserka i aktorka interesująco wykorzystują technikę. Przesłaniają w połowie przezroczystym ekranem scenę i wyświetlają na nim zbliżenia twarzy Jandy podczas monologu albo zdjęcia archiwalne. Dzięki temu wyraźnie widzimy, że każdy gest, każdy półuśmiech, każde zmrużenie oka jest po coś.

Ile cierpienia można znieść zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów. Wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu do domu do Polski. A potem przez 23 lata nie wyjechali. Chcieli mieszkać tutaj. Tu gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci.

Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu mimo wszystko jeszcze raz zdecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po roku 1968 Polska wyrzuciła.

Krystyna Janda za rolę w spektaklu "Zapiski z wygnania" uhonorowana została indywidualną nagrodą aktorską na 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Spektakle, które wpisują się w obchody Dnia Judaizmu zobaczymy 10 stycznia o godzinie 19 i 11 stycznia o godzinie 17.30 i 20.30.

Bilety kosztują od 70 do 150 zł. Rezerwacja biletów na rezerwacja@gruvart.com lub pod nr. telefonu 61 847 11 15.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji