Artykuły

Warszawa. Nowe słuchowiska II w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny zaprasza 19 grudnia o godz. 18.00 na pokazy w ramach projektu "Nowe słuchowiska II".

W ostatnich latach teatr wyobraźni przeżywa spektakularny rozkwit. Między innymi dzięki realizowanemu w Instytucie Teatralnym projektowi "Nowe słuchowiska", w ramach którego w zeszłym sezonie powstało sześć słuchowisk zrealizowanych przez młodych artystów, m.in. Wojciecha Blecharza, Magdalenę Szpecht, Małgorzatę Wdowik, Ludomira Franczaka czy Michała Turowskiego.

Zachęceni sukcesem pierwszej edycji przygotowujemy kolejny cykl, tym razem poświęcony wzajemnym wpływom teatru polskiego i żydowskiego w Warszawie. W 2018 roku dwie rocznice symbolicznie wyznaczają ramy czasowe tej relacji: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 75. rocznica wybuchu i upadku powstania w getcie warszawskim.

Przez 25 lat w Warszawie działało bez mała 400 zespołów teatralnych z czego blisko 100 grających w jidysz. Te dwa światy czasem się uzupełniały, często wzajemnie inspirowały, ale też konkurowały ze sobą bądź bywały dla siebie obojętne. Naszym projektem chcemy symbolicznie przywrócić współistnienie dwóch tradycji w ramach naszej kultury.

Kuratorem projektu jest Michał Januszaniec.

***

"Akacje kwitną"

Na podstawie książki "Akacje kwitną" Debory Vogel

Adaptacja: Zuzanna Bojda

Reżyseria: Julia Szmyt

Muzyka: Izabela Smelczyńska

Obsada: Teraz Poliż (Dorota Glac, Marta Jalowska, Marta Wesołowska, Kamila Worobiej)

Teksty Vogel mają moc natychmiastowego wciągania w świat, który mimo, że szary i codzienny, zadziwia nadzwyczajnością. Te sprzeczności, które mnożą się nieskończenie, elektryzują i zapierają dech - mówi Julia Szmyt, reżyserka słuchowiska. To, co nas najbardziej zainteresowało, to opis miasta i ludzi w mieście, mający znamiona reportażu, wypowiedzi w radiu albo opowieści przechodnia.

Piękny język i rodzaj spostrzegawczości, wnikliwe obserwacje Debory Vogel, pomimo wyczuwalnej głębokiej samotność opowiadającej sprawiają, że świat staje się piękniejszy. Niestety nie da się oprzeć wrażeniu, że obecny język mediów, w tym przekaz radiowy uległ degradacji. Jakość przedstawianych treści ustąpiła miejsca przytłaczającej ilość suchych, zazwyczaj niedobrych informacji. Może jednak da się w tej szarej codzienności odnaleźć inny wymiar, przełączając radio od czasu do czasu na inny kanał - na przykład "wrażliwości", podjąć się ćwiczeń z czułości.

Zbiór krótkich esejów Debory Vogel pierwszy raz został opublikowany w 1935 roku. Autorka została zapomniana na 71 lat, aż do roku 2006, kiedy ukazało się drugie wydanie książki "Akacje kwitną".

*

"Pudel. Faktomontaż"

Na podstawie tekstów Janusza Korczaka, Ireny Tuwim, Juliana Tuwima i Aleksandra Wata

realizacja: Konstanty Usenko i Karolina Maciejaszek

występują: Ewa Dałkowska, Arkadiusz Brykalski, Grzegorz Falkowski, Marcin Pempuś, Marta Jalowska

Słuchowisko nawiązuje do formy awangardowych faktomontaży Leona Schillera. Scenariusz oparty na tekstach "Dziecko salonu", "Polityka społeczna RP", "Łódzkie pory roku", "Kwiaty polskie" przybiera kształt wielowymiarowego kolażu, w którym historyczne teksty zderzane są z dźwiękami reklamy, telewizji i ulicy, stanowiącymi fonosferę współczesności. Obraz przedwojennej Warszawy i Łodzi, społecznego rozwarstwienia i przeczucia nadchodzącej wojny wyłaniający się z tekstów dwudziestolecia staje się tu lustrem, w którym przejrzeć się może dzisiejsza Polska.

*

"Shell Shock"

Idea i tekst: Tomasz Plata

Muzyka: We Will Fail

Światło: Wojciech Puś

Realizacja: Komuna Warszawa

Alternatywna historia polskiej awangardy - raczej dystopia niż utopia. Jej centrum to już nie mitologia szklanych domów czy wiara w społeczną moc nowej sztuki, ale traumatyczne doświadczenie wojenne. Bohaterami są Władysław Strzemiński i Stanisław Ignacy Witkiewicz. Obaj przeszli przez okopy wschodniego frontu I wojny światowej. Otarli się o śmierć, ledwo uszli z życiem. Jak to wpłynęło na ich późniejszą sztukę? Shell shock podpowiada, że niezwykle mocno.

Słuchowisko bierze za inspirację futurystyczne teorie muzyki hałasu - za warstwę dźwiękową w całości odpowiada We Will Fail, gwiazda rodzimej, eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Słuchowisku będzie towarzyszyć specjalnie przygotowana na ten wieczór instalacja świetlna.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji