Artykuły

Wrocław. Wyniki konkursu na debiut reżyserski w pantomimie

Reżyser Tomasz Szczepanek, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, został zwycięzcą Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie, organizowanego przez Wrocławski Teatr Pantomimy z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Komisja Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie w składzie: Zbigniew Szymczyk - dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Agnieszka Charkot - sekretarz literacka i adept WTP, Artur Borkowski - aktor WTP, po przeprowadzeniu czterech rozmów z realizatorami zaproszonymi do II etapu: Łukaszem Zaleskim, Tomaszem Szczepankiem, Grzegorzem Simborowskim i Przemysławem Jaszczakiem postanowiła zaprosić do współpracy i powierzyć realizację premiery Tomaszowi Szczepankowi, który przedstawił propozycję realizacji "Medei" Eurypidesa. Premiera przedstawienia odbędzie się 22. marca na Scenie na Świebodzkim.

Konkurs na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy adresowany był do młodych twórców teatralnych, reżyserów, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Celem konkursu jest wspieranie i zachęcanie młodych reżyserów do poszukiwań oryginalnych i autorskich sposobów wypowiedzi artystycznej w konwencji pantomimy zespołowej.

TOMASZ SZCZEPANEK - reżyser teatralny, absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej; laureat nagrody głównej na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w Kategorii Off za spektakl "Can I Be Whitney?"; laureat konkursów na projekty teatralne: Warszawa.Doc - Teatr Boto (2015) - "Warsaw Calling" na podstawie tekstu własnego, "Modelatornia" - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2016) - Sztuka "Porażki" na podstawie tekstu własnego, "Wieczory dziadowskie" - Polski Teatr Tańca w Poznaniu (2017) - "Niech żywi grzebią umarłych" na podstawie choreografii Aleksandry Dziurosz i zespołu PTT; ponadto wyreżyserował "Anarchistkę" D. Mameta (Teatr Studio w Warszawie 2013), Wielką wygraną M. Guśniowskiej (Teatr Żydowski w Warszawie 2017) oraz słuchowisko radiowe "Ustawienia rodzinne" na podstawie własnego tekstu (Teatr Polskiego Radia 2017); pracował jako Konsultant Literacki w Teatrze Studio 2012-2015), gdzie zajmował się m.in. opracowywaniem i realizacją programów edukacji teatralnej, współpracą z zagranicą, prawami autorskimi; jako asystent reżysera współpracował z Agnieszką Glińską ("Mewa" A. Czechowa Teatr Narodowy 2010, "Moralność pani Dulskiej" G. Zapolskiej - Teatr Współczesny w Warszawie 2011, "Trzy siostry" A. Czechowa - Teatr Telewizji Polskiej 2012, "Pożegnania" St. Dygata - Teatr Narodowy 2012) i Jerzym Jarockim ("Sprawa" na podstawie tekstów J. Słowackiego - Teatr Narodowy 2011); jako performer miał okazję wystąpić w Warsaw Calling i Nagronatkach Wiktora Bagińskiego w Instytucie Teatralnym (2017); doktorant Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się interferencją zjawisk estetycznych z innymi fenomenami życia społecznego w czasach późnej nowoczesności, wyniki badań prezentował m.in. na konferencjach w Danii, Kanadzie, Korei Południowej, Szwecji; współtwórca warszawskiej sceny queer (drag, vogue), z którą przygotował spektakl "Queer Explosion: Post-Apocalypse Paradise", będący w zamierzeniu pierwszym odcinkiem serialu teatralnego, komentującego bieżące wydarzenia w kraju.

Premiera przedstawienia powstanie w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji