Artykuły

Trójmiasto. Zmarła aktorka Ludmiła Legut

9 grudnia w jednym z trójmiejskich szpitali zmarła Ludmiła Legut, aktorka scen krakowskich, szczecińskich, elbląskich, gdyńskich i gdańskich. Na zawodowej scenie debiutowała w 1948 roku rolą Dworki w sztuce Anny Świrszczyńskiej "Farfurka królowej Bony" w Teatrze Młodego Widza w Krakowie.

Przypominamy wspomnienie Witolda Sadowego, napisane dla e-teatru z okazji 95. urodzin Ludmiły Legut, obchodzonych 17 listopada 2016 roku:

(...) W ciągu przeszło 50-ciu lat w służbie Melpomeny zagrała role, o których marzą aktorki amantki. Violę w "Wieczorze Trzech Króli" w Krakowie, Desdemonę w "Otellu" i Tytanię w" Śnie nocy letniej" Szekspira, a także Beatrix w "Beatrix Cenci" i Goplanę w "Balladynie" Juliusza Słowackiego w Szczecinie, Beatrycze w sztuce Arthura Millera "Widok z mostu" i Laurę w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w Łodzi. Potem była tytułowa Nora w sztuce Ibsena, hr. Idalia w "Fantazym" Juliusza Słowackiego, Lady Milord w "Intrydze i miłości" Fryderyka Schillera, Olga w "Trzech siostrach" Czechowa i Lulu w "Skizie" Gabrieli Zapolskiej. Ponadto mnóstwo innych znakomitych ról. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1943-1944 związana była z Teatrem Podziemnym Adama Mularczyka w Krakowie.

Na zawodowej scenie debiutowała po wojnie w roku 1948 rolą Dworki w sztuce Anny Świrszczyńskiej "Farfurka królowej Bony" w Teatrze Młodego Widza w Krakowie u Marii Billiżanki. Potem był krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego za dyrekcji Bronisława Dąbrowskiego, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej za znakomitych czasów Józefa Pary, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz teatry w Bydgoszczy, Toruniu, Elblągu i Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Pożegnała się z nim i z widzami w roku 1990. Współpracowała z radiem, filmem, telewizją i dubbingiem. Udzielała się społecznie.

Jest osobą towarzyską i czarującą o szerokich zainteresowaniach. Spędziłem z nią w latach naszej młodości wspaniały urlop w Zakopanem. Do dzisiaj go wspominam. (...)

---

Na zdjęciu: Ludmiła Legut jako Felicja w "Sowach", Teatr Dramatyczny Elbląg, 1980 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji