Artykuły

Studenci odważnie zinterpretowali dramat Wyspiańskiego

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Macieja Konopińskiego w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pisze Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej Trójmiasto.

Studenci kończący naukę w Studium Wokalno-Aktorskim, działającym przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, porwali się na ambitny plan. Jako spektakl dyplomowy przygotowali "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Macieja Konopińskiego. I za odwagę, i za wykonanie należą im się brawa.

Spektakl dyplomowy, obok dyplomowego koncertu, to zwieńczenie czteroletniej nauki w Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

15 tegorocznych absolwentów już wcześniej zaprezentowało swoje możliwości wokalne i talent interpretacyjny w świetnym koncercie "Egzamin z Kościelniaka", który w październiku tego roku towarzyszył promocji książki "Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka" autorstwa Piotra Sobierskiego (koncert będzie można jeszcze zobaczyć 17 grudnia o godz. 20 w Konsulacie Kultury w Gdyni).

Stoczniowcy w "Weselu"

W ostatni piątek na Scenie Kameralnej Teatru Muzycznego młodzi adepci sztuki teatralnej i wokalnej zaprezentowali swoją pierwszą premierę. Wspólnie z reżyserem Maciejem Konopińskim (na co dzień aktorem gdańskiego Teatru Wybrzeże) przygotowali własną interpretację "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Tekst narodowego dramatu Wyspiańskiego z jednej strony został skrócony, co przełożyło się na zagęszczenie jego znaczeń, a z drugiej - dopisano do niego dalszy ciąg, który jest kontynuacją wybrzmiewających w "Weselu" wątków narodowych. W gdyńskiej interpretacji motyw walki Polaków o wolność uosabia rycerz Czarny w stroju powstańca warszawskiego i fragment "Elegii o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a później także robotnicy w kaskach i piosenka "Mury" Jacka Kaczmarskiego.

Próbka talentu

Reżyser Maciej Konopiński zadbał, by każdy z 15 studentów mógł zaprezentować się nie tylko w ciekawie zakomponowanych i wykonanych z zaangażowaniem scenach zbiorowych, ale miał też swój popis solowy, który pozwala pokazać próbkę talentu, sceniczny potencjał i zapisać się w pamięci widzów. Z tego zadania najlepiej wywiązali się Sandra Brucheiser, Błażej Chorobiński, Marzena Gargas, Łukasz Gocławski, Kacper Siedlecki, Katarzyna Ogrodniczak oraz Beata Kępa i Natalia Smagacka.

*

Kolejny spektakl: poniedziałek, 10 grudnia, godz. 19, następne spektakle w marcu 2019 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji