Artykuły

Śląskie. Na teatralnych afiszach

Spektakl z piosenkami Piaf, przedstawienie o autyzmie, monodram o aktorce, premiera dla dzieci. Oto nasze teatralne propozycje na nadchodzące wieczory.

Piosenki Piaf

Piątek i sobota, godz. 19.30, Teatr Rozrywki w Chorzowie

"Hymn do miłości". Taki tytuł nosi najnowszy recital Elżbiety Okupskiej, na który artystka zaprasza na małą scenę Teatru Rozrywki. W repertuarze znajdą się przeboje Edith Piaf, słynnej francuskiej pieśniarki, o której mówiono, że była "wróbelkiem Paryża". Ta drobna kobieta o chropowatym głosie i niebywałej ekspresji była jedną z największych artystek XX wieku. Elżbieta Okupska jest jedną z największych aktorek naszego regionu. Śpiewa również z wyjątkową ekspresją, a jej głos rozpoznawalny jest od pierwszych dźwięków. Koncert najpiękniejszych piosenek Edith Piaf będzie więc niezapomnianym przeżyciem, nie tylko dla fanów francuskiej piosenkarki. Aktorce towarzyszy Ewa Zug (fortepian) i Marek Andrysek (akordeon). Bilety: 59 zł.

Zatruta radość

Sobota, godz. 16, Teatr Miejski

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje kolejną premierę dla młodych widzów. Będzie to "Królowa Śniegu" według baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Przemysława Jaszczaka. To opowieść o losach dwojga dzieci - Gerdy i Kaja. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Wychowywany przez ubogą babcię Kaj dostrzega i wyolbrzymia różnice, pomiędzy nim a koleżanką. Staje się zazdrosny i złośliwy. Czy jest złym chłopcem? A może to odłamek zaklętego przez Królową Śniegu lustra wpadł mu do oka? Lustro zniekształca obraz świata. Jego fragmenty, podobno, spadły z nieba i zatruły radość. Kaj postanawia zmierzyć się z Królową Śniegu. Jednak tajemnicza władczyni zdobywa przychylność chłopca i staje się jego opiekunką. Gerda wyrusza na poszukiwanie Kaja. Spektakl będzie sceniczną interpretacją jednej z najsłynniejszych baśni Andersena. Historię o przyjaźni i oddaniu, strachu i odwadze, a także zazdrości, chciwości i bogactwie, realizatorzy opowiedzą za pomocą teatru plastycznego, teatru formy i ruchu. Całości dopełnią piosenki i multimedialne projekcje. Bilety: 19-24 zł.

Zrozumieć autyzm

Środa, godz. 18, Teatr Rozrywki w Chorzowie

Również w Teatrze Rozrywki w przyszłym tygodniu odbędzie się premiera spektaklu powstałego we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym METIS w Katowicach w ramach Kampanii Społecznej "AUTYZM. CODZIENNOŚĆ. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj". Pokaże, jak ułatwić, albo przynajmniej nie utrudniać codzienności ludziom ze spektrum autyzmu. Bo ludzie z autyzmem żyją obok nas. Spotykamy ich na ulicy, w parku, czasem w autobusie. Rzadko poruszają się bez opiekuna. Ale nie wiemy, jak reagować, bo zachowują się inaczej niż my. Trochę się ich obawiamy. Dlaczego? Bo mało wiemy o autyzmie - przypadłości, z którą żyje jeden procent populacji ludzkiej. Niewiele też wiemy o świecie, w którym egzystują autystycy. Nie da się tego świata odwiedzić, pobyć w nim chwilę, rozbić namiot na tydzień i wrócić. To nieodkryty świat, w którym unika się kontaktu z innymi ludźmi i z otoczeniem. To kraina wycofania. Ale autyzm można zaakceptować. Trzeba go najpierw spróbować zrozumieć i temu właśnie ma służyć wspomniana kampania. Sprzedaż biletów prowadzi ROM-E METIS, tel. 32/ 209 53 12 lub 14.

Kim była Pola N.?

Sobota i niedziela, godz. 19, Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu

Rok 1919. Znana berlińskiej publiczności, aktorka Pola N. zostaje zatrzymana na przejściu granicznym w Sosnowcu. Powodem zatrzymania są filmowe taśmy, które kobieta próbuje przewieźć za niemiecką granicę. Aktorka zostaje oskarżona o kontrabandę i oddelegowana do Naczelnika Straży Celnej - Eugeniusza Dąmbskiego. To spotkanie zaważy na jej dalszych losach. Jak długo Pola N. zabawi w Sosnowcu? Czy uda jej się wyjechać na Zachód i zrobić międzynarodową karierę? Na te pytania odpowiedzi spróbuje udzielić monodram w wykonaniu Małgorzaty Saniak, aktorki Teatru Zagłębia w Sosnowcu, która wciela się w słynną artystkę w sztuce "Ostatni seans Poli N." autorstwa i w reżyserii Agnieszki Nasierowskiej. W spektaklu, jak w hipnotycznym seansie, przewijają się taśmy z życia polskiej aktorki, przez chwilę stare kino ożywa dawnym blaskiem i blichtrem. Pola N. żongluje zestawem filmowych gestów i póz, nieustannie kreując siebie. Klisze nakładają się na siebie, a narracje przeczą sobie nawzajem, pozostawiając pytanie: kim była Pola N.? Spektakl jest efektem projektu zrealizowanego w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Sosnowca.

Teatr w bibliotece

Do czwartku, Zagłębiowska Mediateka

Dobiega końca Sosnowiecka Jesień Teatralna odbywająca się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu pod hasłem "Literacko-artystyczne konteksty teatru". Co jeszcze w programie? W piątek odbędą się warsztaty "Scenografia bez tajemnic", w sobotę spektakl "Kosmiczna podróż" w wykonaniu Teatru Czarnego w Chorzowie, w poniedziałek warsztaty pantomimiczne "Sztuka bez słów", we wtorek finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Kabaretowych "W oparach śmiech", a w czwartek finisaż wystawy "Dramat romantyczny w polskim plakacie teatralnym" (w programie prelekcja Krzysztofa Dydy z Galerii Plakatu w Krakowie na temat polskiego plakatu teatralnego). Za tydzień w piątek zaplanowano uroczyste zakończenie imprezy. Młodzi widzowie wysłuchają koncertu w wykonaniu młodych utalentowanych artystów z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu oraz zobaczą spektakl "Marzenia małej pacynki". Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji