Artykuły

Wrocław. Wrocławskie Nagrody Muzyczna i Teatralna wręczone

W poniedziałek, 3 grudnia, w Narodowym Forum Muzyki odbyła się gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Po raz pierwszy tę drugą przyznano dwóm osobom.

- Oscar goes to Hanna Sosnowska - tak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił laureatkę Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii muzyki poważnej. Kapituła uzasadniając wybór podkreśliła, że sopranistka miała doskonały sezon w Operze Wrocławskiej i stworzyła różnorodne role Milionerki w "Immanuelu Kancie" Leszka Możdżera, Amora w "Orfeuszu i Eurydyce" Christopha Willibalda Glucka i Julii w "I Capuleti e i Montecchi". W kategorii "muzyka rozrywkowa" nagroda przypadła zespołowi Mikromusic za ich ostatni album "Tak mi się nie chce" oraz za konsekwentny rozwój artystyczny i umiejętne łączenie różnych gatunków. Wyróżnienie w imieniu całej formacji Mikromusic odebrali jej założyciele, czyli wokalistka Natalia Grosiak i gitarzysta Dawid Korbaczyński.

- W tym roku sąd konkursowy znalazł się w wyjątkowej sytuacji, bezradny, w związku z tym nie był w stanie wyłonić jednego laureata - wyjaśnił Jerzy Pietraszek, przewodniczący kapituły Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. - Postanowił przyznać nagrody ex aequo, zostało to zaakceptowane przez prezydenta Wrocławia, który wyjątkowo zwiększył pulę nagród o tę jedną nagrodę - dodał. - Bardzo gratuluję tej bezradności, oby więcej takich sytuacji, a ja z przyjemnością nagrodę zwiększę - spuentował Sutryk. Pierwsze wyróżnienie, w imieniu reżyserki Alicji Morawskiej-Rubczak, odebrał Janusz Jasiński, dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, w którym powstała "Dżungla". Kapituła doceniła ten pełen ciepła, adresowany do najmłodszych widzów spektakl. Drugą z nagród otrzymał Sebastian Majewski za spektakl "Postać dnia" przygotowany przez Teatr Polski w Podziemiu, opowieść o współczesnych zagrożeniach dla artysty. - Ta nagroda jest przede wszystkim dedykowana Igorowi Przegrodzkiemu. Mam nadzieję, że jego osoba znajdzie miejsce w przestrzeni publicznej miasta Wrocławia - mówił Majewski.

Laureaci otrzymali czek na 10 tys. zł i prace graficzki Joanny Gniady. - Chciałbym złożyć gratulacje wszystkim wygranym i nominowanym. I zapewnić, że dla nas, wrocławian, to ważne wydarzenie, bo w państwa osobach zyskujemy wielkich ambasadorów kultury - podkreślił prezydent Jacek Sutryk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji