Artykuły

Warszawa. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej koncert z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Ambasador Niemiec Rolf Nikel w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował w piątek Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą na koncercie z okazji 85. urodzin kompozytora, podczas finału Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego.

"Z okazji 85. urodzin życzymy panu niesłabnących sił ducha i ciała, pomyślnej realizacji wszelkich zamierzeń artystycznych, aktywnej i owocnej obecności w życiu kulturalnym Polski i świata oraz satysfakcji z pańskich sukcesów twórczych i pedagogicznych już dzisiaj stanowiących osobny, szczególnie ważny rozdział w dziejach polskiej muzyki" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu Wojciecha Kolarskiego.

Podkreślił, że "100-lecie odrodzenia niepodległej RP, jako państwa na wskroś nowoczesnego, a przecież mocno zakorzenionego w swojej historii, przypomina jak twórczą i inspirującą siłą jest dialog między tradycją a nowatorstwem".

Zdaniem prezydenta "ciągłość przekazu wartości, które tworzą z nas wspólnotę warto łączyć ze swobodnym poszukiwaniem dróg rozwoju i ekspresji", w jego ocenie "wyjątkowym tego przykładem" są utwory Krzysztofa Pendereckiego. "Nawiązujące do centralnych wątków tożsamości polskiej i europejskiej porównywany z najświetniejszymi dokonaniami kompozytorskimi minionych epok otwierają jednak zupełnie nowe perspektywy tworzenia, wykonywania i odbioru muzyki" - zaznaczył.

Krzysztof Penderecki w Lusławicach 1988 r. Fot. PAP/J. Morek

85 lat temu urodził się Krzysztof Penderecki - człowiek dwóch pasji: muzyki i ogrodów

"Nosząc piętno pańskiej oryginalnej osobowości artystycznej, z upływem lat zyskały rangę doświadczenia pokoleniowego oraz miano nowego zaskakującego oblicza tego samego niezmiennego od wieków ducha polskiej wolności" - napisano.

Minister kultury Piotr Gliński powiedział: "w roku obchodów pana 85. urodzin proszę przyjąć (...) najserdeczniejsze życzenia i podziękowania za muzykę, która zachwyca swoim kunsztem, zadziwia, niekiedy wręcz zaskakuje nowatorstwem form muzycznych, a która od lat towarzyszy Polakom i kształtuje paradygmat współczesnej polskości, ale także towarzyszy wszystkim miłośnikom muzyki Krzysztofa Pendereckiego na świecie i w związku z tym kształtuje paradygmat kultury światowej".

W jego ocenie "geniusz muzyczny i najwyższej próby instynkt artystyczny sprawiają, że tworzy pan dzieła piękne, których dźwięki płyną z wyjątkową swobodą i naturalnością, a jest to najwyższy poziom kompozytorskiego kunsztu, owa, jak mówił Norwid: +prostota doskonałości peryklejskiej+".

Ambasador Niemiec Rolf Nikel odczytał list prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. "Pana ogromny dorobek artystyczny z ponad sześciu dekad cieszy się światową sławą. Przez swoją działalność kompozytorską, dyrygencką oraz akademicką jest pan do dzisiaj na wiele sposobów szczególnie związany z Niemcami" - przeczytał. "Przede wszystkim dzięki swojemu zaangażowaniu na rzecz projektu Krzyżowa - Music stał się pan jednym z najważniejszych budowniczych muzycznych mostów pomiędzy Niemcami a Polską" - podkreślono w liście.

Ambasador w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą.

Swoje listy do Pendereckiego skierowali również premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

W dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego - 23 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbył się koncert podczas którego Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadził Krzysztof Penderecki. Tego wieczoru dyrygował również Krzysztof Tworek, Christoph Eschenbach oraz Leonard Slatkin.

Wystąpiły połączone chóry Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Solistką była, zaprzyjaźniona z kompozytorem, skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dla której Penderecki napisał w 1995 r. II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy". Koncert jest jednocześnie inauguracją I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji