Artykuły

Warszawa. Joanna Pawlik zwyciężczynią IV edycji programu "Placówka"

Projekt "Zastanawiam się..." krakowskiej artystki sztuk wizualnych Joanny Pawlik zwyciężył w IV edycji programu "Placówka" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Prace nad projektem rozpoczną się wiosną 2019. Ich przebieg będzie można śledzić na blogu www.placowkateatru.pl, tworzonym przez twórców zwycięskich projektów. Premiera "Zastanawiam się..." odbędzie się w listopadzie 2019.

W finale tegorocznej edycji "Placówki" znalazły się projekty Jana Jelińskiego / Katarzyny Sikory / Bartosza Dziadosza ("Wózkarze"), Tomasza Ciesielskiego ("Karaoke"), Stowarzyszenia Teatr Dada von Bzdülöw ("Przeskok"), Urszuli Wojtkowiak ("EXIT"), Piotra Brożka ("10 000") oraz Joanny Pawlik ("Zastanawiam się...").

W tym roku preferowane były projekty artystyczne uwzględniające problem niepełnosprawności. Podejmowany zarówno przez artystów z niepełnosprawnościami jak i artystów pracujących z osobami z niepełnosprawnościami, zainteresowanych poszukiwaniami artystycznymi i eksperymentami w obszarze sztuki inkluzywnej.

Zwycięski projekt Joanny Pawlik, który realizowany będzie od marca do listopada 2019, łączyć ma elementy polifonicznego koncertu i performansu. Artystka - opierając się na doświadczaniu własnej niepełnosprawności ruchowej oraz wieloletniej działalności na polu sztuk wizualnych, filmu, performansu i realizacji koncertów - zaprosi do pracy artystki/artystów z niepełnosprawnością.

Tytuł "Zastanawiam się..." nawiązuje do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia - niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Projekt podejmować ma także tematy dotyczące sytuacji polityczno-społecznej osób niepełnosprawnych w Polsce (między innymi na przykładzie protestu Rodziców Osób Niepełnosprawnych w Sejmie).

Do tej pory w ramach "Placówki" Instytut Teatralny sfinansował pięć projektów: "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" Ludomira Franczaka (premiera 6 maja 2016), trans-operę "Anestezja" grupy daed baitz (premiera 3 grudnia 2016), "Negronautki" Wiktora Okwara (premiera 7 września 2017), "Flagę nr 5" Moniki Drożyńskiej (premiera 21 września 2017) i "Malina" Marty Malikowskiej (pokazy premierowe: 3,4 listopada 2018). Postępy w realizacji wszystkich projektów oraz ich dokumentację można śledzić na - prowadzonym przez twórców - blogu www.placowkateatru.pl oraz fanpage'u na FB.

Ogłoszony w czerwcu 2015 program "Placówka" wspiera prowadzenie poszukiwań teatralnych przez artystów i grupy twórcze, posiadające ograniczone możliwości długofalowej pracy. Program pomaga w powstawaniu projektów, które mają szansę w sposób znaczący przyczynić się do wzbogacenia polskiego życia teatralnego dzięki oryginalnym propozycjom artystycznym i tematycznym. Zgłaszać można wszystkie odmiany współczesnej sztuki scenicznej, także łączące teatr z tańcem, sztukami wizualnymi, mediami, aktywizmem społecznym, itp.

Wyboru zwycięskich projektów dokonuje zawsze Komisja złożona z kierowników oraz przedstawicieli wszystkich działów Instytutu Teatralnego.

_____

O ARTYSTCE

Joanna Pawlik, ur. w 1974 - artystka sztuk wizualnych; zajmuje się wideo, fotografią, performansem , reżyserią koncertów muzycznych oraz malarstwem i rysunkiem. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia, a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W pracach o dużym potencjale krytycznym bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie "normy społecznej" i - często w przewrotny sposób - "atakuje niepełnosprawność".

Współpracuje z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną w Polsce, m.in.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, Galerią Bunkier Sztuki w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji