Artykuły

Gdańsk. Teatr Amareya świętuje 15-lecie

Polski teatr tańca łączący japoński taniec butoh i taniec współczesny obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu Amareya Theatre & Guests gdańscy widzowie 24 i 25 listopada obejrzą dwa premierowe spektakle.

Jeden z czołowych polskich teatrów niezależnych - Amareya Theatre & Guests - powstał w styczniu 2003 roku. Aktualnie tworzą go teatrolog, doktor nauk humanistycznych Katarzyna Pastuszak, doktor nauk medycznych, tancerka i performerka Aleksandra Śliwińska, pianistka i kompozytorka Joanna Duda, kierownik literacki i dramaturg Monika Popow, kierownik techniczny i reżyser świateł Bartosz Cybowski oraz realizator Radek Bach. W spektaklach poruszają tematykę tożsamości, wzmocnienia głosu grup wykluczonych oraz znaczenia indywidualnej historii. Działalność teatru zmierza w kierunku artystycznym, dydaktycznym i animacji kultury.

- Nasze doświadczenie sceniczne i nasze doświadczenie życiowe było zupełnie inne niż teraz. Teatr bardzo ewaluował w ciągu 15 lat, dojrzewałyśmy z tym teatrem, próbowałyśmy stworzyć swój język - mówi Katarzyna Pastuszak, która wraz z Aleksandrą Śliwińską i Agnieszką Kamińską założyły Teatr Amareya.

Amareya podczas swojej pracy twórczej uwzględnia tematy dotyczące aktualnego kontekstu społecznego, politycznego i kulturowego. Co więcej, artystki związane z teatrem uczyły się od samych mistrzów japońskiego tańca butoh.

Teatr Amareya występował na licznych festiwalach w Polsce, m.in. Festiwalu Pestka, Gdańskim Festiwalu Tańca, Butoh Barter w Warszawie, Festiwalu TUTart i wielu innych. Oprócz licznych sukcesów w kraju, teatr brał również udział w międzynarodowych projektach artystycznych, prowadząc różnorodne warsztaty w Polsce, jak i za granicą. Amareya swoje sztuki przedstawił m.in. we Francji, Grenlandii, Izraelu, Turcji, Rosji, Norwegii oraz wielokrotnie w Japonii.

Dużym osiągnięciem i powodem do dumy dla teatru stał się interdyscyplinarny projekt performatywny "Nomadka" [na zdjęciu], który mocno dotyka problemów związanych z migracją, dyskryminacją oraz przesiedleniem.

- Przełomem dla nas był rok 2012, kiedy stworzyłyśmy razem z Louise Fontain spektakl Nomadka. Zaczęłyśmy wtedy pracować wokół prawdziwych ludzkich historii, często uciszanych przez władze. Spektakl został bardzo dobrze przyjęty, wzbudzając przy tym liczne dyskusje - dodaje Katarzyna Pastuszak.

"Nomadka" to historia Louise Fontain, która urodziła się na Grenlandii i już jako dziecko, wraz z tysiącami innych dzieci, została deportowana do Danii. Rok 2018 to dla teatru Amareya nie tylko rok jubileuszu, ale także ważnych projektów dotyczących pracy z grupami mniejszościowymi. Teatr pracował m.in. z kobietami z dyskryminowanej mniejszości etnicznej w Japonii oraz z kobietami z ludu Ajnu. Podczas spotkania, a zarazem najważniejszego w tym roku wydarzenia poświęconemu teatrowi butoh w Tokio, aktorki pokazały premierowy spektakl "Deadman Eating Watermelon"

Dwie urodzinowe premiery

Z okazji 15. urodzin Teatru Amareya w Nowej Synagodze w Gdańsku widzowie będą mogli obejrzeć dwa premierowe spektakle - #fitNIEPODLEGŁA oraz "Etleke verter oyf mama-loshen (Kilka słów w języku ojczystym)" na podstawie opowieści ocalałych z Holocaustu. Ten pierwszy jest efektem pracy grupy uczestniczącej w ponad półrocznym cyklu warsztatowym Amareya_LAB. Jest opowieścią, w której osobiste doświadczenia bycia (nie)podległą łączy się z tym co narodowe, wspólne. Jednak Fit Niepodległa to także codzienność i nieoczywiste skojarzenia kulturowe.

Druga sztuka, wyreżyserowana przez Katarzynę Pastuszak, "Etleke verter oyf mama-loshen (Kilka słów w języku ojczystym)" to spektakl poruszający historie dzieci Holocaustu. Tytuł sztuki zaczerpnięty został z wiersza poetki jidysz Ireny Klepfisz. Jest opowieścią o bólu fizycznym ciała, ale także o bólu, jaki pojawia się na skutek wyrwania człowieka z jego korzeni i tożsamości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji