Artykuły

Łódź. Odsłonięto pomnik - fotel Jaracza

Na najsłynniejszej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej odsłonięto w sobotę po południu pomnik Stefana Jaracza - kolejny z serii Galerii Wielkich Łodzian. Odlany z brązu pomnik przedstawia Jaracza siedzącego na jednym z czterech teatralnych foteli. Pozostałe trzy pozostają wolne i przeznaczone są dla przechodniów i turystów.

To piąta - po "Ławeczce Tuwima", "Fortepianie Rubinsteina" i "Kufrze Reymonta" oraz "Krzesłach fabrykantów" - plenerowa rzeźba stojącą przy Piotrkowskiej, a upamiętniająca sławne osoby związane z tym miastem.

Ich pomysłodawcą jest aktor i reżyser Marcel Szytenchel. Jak twierdzi, te pomniki to "żywe obrazy, przy których można przysiąść i zrobić sobie pamiątkową fotografię". Uważa, że był już najwyższy czas, aby uhonorować postać Jaracza, blisko związanego z Łodzią.

Pomniki słynnych łodzian: autora "Lokomotywy" Juliana Tuwima, wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, pisarza Władysława Reymonta i krzesła fabrykantów cieszą się sympatią mieszkańców miasta i odwiedzających Łódź turystów. Tradycją stało się głaskanie nosów Tuwima i Reymonta, co ma podobno przynosić szczęście i zapewnić powrót do Łodzi. Wszystkie pomniki powstały dzięki środkom pozyskanym od sponsorów.

Stefan Jaracz (1883-1945), pisarz i jeden z najwybitniejszych ludzi teatru - aktor, dyrektor warszawskiego teatru Ateneum, przejściowo był związany z teatrami w Poznaniu i Łodzi. W 1999 r. na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.

Na zdjęciu: Stefan Jaracz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji