Artykuły

"Awantura w Recco" dla teatru Wielkiego

Pomysł libretta opery pt. "Awantura w Recco", nasunął jego Wojciechowi Młynarskiemu sam Adam Mickiewicz, związany z narodzinami tematu, opisuje Antoni Edward Odyniec w jednym ze swoich "Listów z podróży". Oto w 1830 roku wojażowali obaj z Mickiewiczem po Włoszech i pewien Polak, muzyk i dyrygent Mirecki molestował wieszcza o libretto operowe. Mickiewicz uległ w końcu namowom i wymyślił akcję, która podobno bardzo przypadła do gustu Mireckiemu. Co dalej działo się z tym "librettem" - nie wiadomo.

Wojciechowi Młynarskiemu posłużyło ono Jako punkt wyjścia dla pomysłu "Awantury w Recco", opery zamówionej przez Teatr Wielki. Praca librecisty i kompozytora - Macieja Małeckiego nad trzyaktowym dziełem trwała pięć lat.

Akcja opery dzieje się w małym miasteczku.

Głównym bohaterem jest miody porucznik Legionów - Tadeusz: chłopak bitny, mężny, rozumny, patriota. Mimo że opera jest dziełem o wartkiej akcji, zawiera też sporo spięć komicznych, została pomyślana jako dzieło serio, choć służące także dobrej zabawie widzów i słuchaczy.

Zaangażowano do spektaklu duży aparat wykonawczy: chóry, balet, wielką orkiestrę symfoniczną.

O muzyce Macieja Małeckiego można będzie coś powiedzieć dopiero po premierze. Do przygotowania "Awantury w Recoo" zaangażowano specjalistów najwyższej miary: reżyseruje Kazimierz Dejmek, autorem oprawy scenograficznej jest Andrzej Majewski, kierownictwo muzyczne sprawuje Antoni Wicherek.

Wśród wykonawców - Jeny Makler, Jerzy Artysz, Dariusz Niemirowicz, Edmund Kossowski, Zdzisław Nikodem i inni.

Premiera - 1 lipca br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji