Artykuły

Warszawa. Premiera książki "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć"

Kino Iluzjon zaprasza na premierę książki opowiadającej o życiu Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, ale zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda.

Premiera, której towarzyszyć będzie spotkanie z Piotrem Gackiem, autorem książki oraz projekcja filmu "Ludzie Wisły" (1938) w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego, odbędzię się 19 listopada o godz. 19.00.

"Czuję się lepiej na blond! Zresztą kolor ten jest fotogeniczniejszy" - powiedziała w jednym z wywiadów Ina Benita, największy wamp przedwojennych, polskich ekranów. I miała rację! Odtąd kolor włosów stał się jej znakiem rozpoznawczym, a każde pojawienie się Iny na ekranie było niezapomnianym doznaniem dla widzów.

Zawsze piękna, zawsze w innej ciekawej roli - czasem rozkapryszonej kokietki, czasem wiernej przyjaciółki, innym razem uwodzicielki... Kochali się w niej wszyscy mężczyźni w kraju. Dwóch mężów, kilku kochanków - to krótki bilans złamanych serc. Żyła pełnią przedwojennego, eleganckiego życia, tworząc jego dzisiejszą legendę. Po Warszawie jeździła zielonym kabrioletem, pasującym do jej oczu, a na spacerach pojawiała się z olbrzymim, kudłatym psem Misiem. Zawsze nienagannie ubrana, była ozdobą salonów.

Niestety wojna brutalnie unicestwiła ten świat. Najpierw została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych. Potem została aresztowana przez Gestapo i więziona na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. Z więzienia została zwolniona dzień przed wybuchem powstania warszawskiego. O dalszych losach i okolicznościach śmierci Iny wkrótce zaczęły krążyć domysły, plotki oraz kłamstwa. Stała się legendą, obecną w zbiorowej świadomości mimo upływu lat. Dziś szeroko uśmiechnięta platynowa blondynka, spoglądająca zalotnie ze zniszczonej taśmy, nadal budzi w widzach te same co niegdyś emocje - magnetyzm tej niezwykłej aktorki, sprawia, że nie sposób oderwać od niej oczu.

W spotkaniu udział wezmą Piotr Gacek, autor biografii oraz Grzegorz Rogowski, filmograf z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Prowadzenie: Maciej Ulewicz.

Zapraszamy również na listopadowy cykl "Ina Benita - blond wamp na ekranie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji