Artykuły

Wałbrzych. Polska prapremiera sztuki Sibylle Berg u Szaniawskigo

Trwają ostatnie próby do premiery spektaklu Sibylle Berg "Po nas choćby kosmos". Autorka adresuje swoją opowieść do tzw. pokolenia milleniaslów. Reżyseruje w Paweł Świątek. Teatr Szaniawskiego zaprasza 16 listopada.

"Po nas choćby kosmos" Sibylle Berg jest opowieścią o wyprawie na Marsa, do której przygotowują się uczestniczki specjalnego programu kolonizacyjnego. Jak przystało na podniosłą dla narodu chwilę, bohaterki wykonają pieśni i tańce z ludowego repertuaru. Scena kameralna "Szaniawskiego" zmienia się dzięki scenografii Karoliny Mazur w kosmodrom, gdzie cztery przyszłe astronautki pakują swój ziemski dobytek do rakiety. Wśród uczestniczek kosmicznego wyścigu pojawiają się nowe twarze Teatru Dramatycznego: Karolina Bruchnicka i Dorota Furmaniuk oraz znani wałbrzyskiej publiczności: Angelika Cegielska, Joanna Łaganowska i Czesław Skwarek.

Ale czy uda się nam polecieć na Marsa, jeśli jedyne co mamy w zanadrzu to bujna wyobraźnia?

Sibylle Berg roztacza w "Po nas choćby kosmos" przykrą wizję przyszłości Europy, zdominowanej przez populizm i faszyzm. Tekst jest oskarżeniem, które autorka kieruje do pokolenia ludzi urodzonych między 1980 a 2000 rokiem (do tzw. pokolenia milleniaslów) o to, że skupieni nad własną wygodą i "indywidualizmem" dopuścili do zniszczenia wartości demokratycznych. Paweł Świątek, reżyser millenials, odpowiada na to oskarżenie w bolesny, ale i humorystyczny sposób. Sięga w spektaklu po ludową formę, aby obnażyć pustkę populistycznych gestów.

Czy bohaterowie spektaklu odnajdą idealnego partnera, z którym na Marsie spędzą ostatnie dni życia? Czy, jak na millenialsów przystało, skupieni na ekranach swoich smartfonfów, przegapią szansę na szczęście?

Wszystkie odpowiedzi poznamy już 16 listopada roku na polskiej prapremierze "Po nas choćby kosmos" Sibylle Berg w reżyserii Pawła Świątka.

Prawa autorskie Sibylle Berg do sztuki reprezentuje Agencja ADiT.

Spektakl zrealizowany w ramach Z OGNIEM W GŁOWIE 3. POLSKO-NIEMIECKICH SPOTKAŃ Z TEATREM DLA MŁODZIEŻY - 19. DNI DRAMATURGII.

Spotkania są współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Partner projektu: Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Frankfurt am Main)

Partner Teatru: Goethe-Institut

Partner spektaklu: Wałbrzyski Ośrodek Kultury

PRAPREMIERA POLSKA:

16 LISTOPADA 2018r. / godz. 19:00 / SCENA KAMERALNA

Sibylle Berg

Ur. 2 czerwca 1962 roku w Weimarze. Prozatorka, dramatopisarka, eseistka i felietonistka. Po udanej ucieczce z dawnego NRD imała się różnych prac, także fizycznych. W 1984 roku rozpoczęła karierę pisarską w Hamburgu, pisząc do tygodników "Die Zeit" i "Stern". Po wydaniu debiutanckiej powieści "Ludzie szukają szczęścia i umierają ze śmiechu" (1997) okrzyknięto ją największą skandalistką literatury niemieckiej. Jest laureatką prestiżowych nagród Marburger Literaturpreis (2000) i Wolfgang-Koeppen-Preis (2008). Mieszka w Szwajcarii. W Wałbrzychu Marianne Wendt wystawiła jej dramat "Pies kobieta mężczyzna" (2004).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji