Artykuły

"Tannhäuser" - wagnerowska premiera w Teatrze Wielkim

W warszawskim Teatrze Wielkim w niedzielę 17 bm. prawdziwie wielka premiera "Tannhäuser" Ryszarda Wagnera, opera nie grana w Warszawie od 50 łat. Przedstawienie w reżyserii Otto Fritza z Austrii przygotowuje od strony muzycznej dyr. Antoni Wicherek, który tak mówi o znaczeniu tej premiery:

- Wystawiając "Tannhäusera" wypełnimy poważną lukę jaką jest dotychczasowy brak w naszym repertuarze oper Ryszarda Wagnera, bez których trudno sobie wyobrazić współczesny teatr muzyczny "Tannhäuser" jest jednym z dzieł, które wyznacza ją kierunki rozwoju światowej opery, jest jednym z utworów Wagnera w którym najsilniej uwidaczniają się jego reformatorskie dążenia w kierunku stworzenia sztuki syntetycznej, łączącej jako równorzędne elementy słowo, muzykę i gest. Spośród napisanych przez Wagnera trzech wersji "Tannhäusera" wybraliśmy wersję ostatnią, czyli paryską, uznaną przez kompozytora za najlepszą. Jest ona też najtrudniejsza zarówno dla orkiestry jak i śpiewaków. Aby podołać wszystkim wymogom inscenizacyjnym musieliśmy zwiększyć zespoły wykonawcze o dodatkowe chóry, skład orkiestry, balet. W obecnej inscenizacji wprowadzamy nie znane dotychczas w tej skali w naszym teatrze efekty scenograficzne, osiągane przede wszystkim za pomocą specjalnych projekcji, bez których nie można dziś wystawiać oper Wagnera.

Poza dyr. Antonim Wicherkiem (kierownictwo muzyczne) i Otto Fritzem (reżyseria) realizatorami spektaklu są Annelies Corrodi (scenografia), Witold Gruca (choreografia). Henryk Wojnarowski (przygotowanie połączonych chórów). Partie solowe w premierowym spektaklu śpiewają: Hanna Lisowska (Elżbieta). Krystyna Szczepańska (Wenus). Roman Węgrzyn (Tannhäuser), Zdzisław Klimek (Wolfram von Eschenbach), Lesław Wacławik (Walther von der Vogelweide) oraz Jerzy Ostapiuk, Włodzimierz Denysenko, Jan Góralski, Edward Pawlak. Solowe partie w scenach baletowych wykonują: Zbigniew Juchnowski, Ewa Głowacka, Miłosz Andrzejczak, Krzysztof Szymański. W spektaklu biorą udział zespoły Teatru Wielkiego oraz chór męski Centralnego Zespołu Artystycznego WP, chór dziecięcy Centralnego Zespołu Artystycznego ZHP i statyści.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji