Artykuły

Kielce. Premiera dwóch baletów Béli Bartóka w KTT

Dwa przestawienia oparte na dziełach najsłynniejszego węgierskiego kompozytora Béli Bartóka "Drewniany książę" i "Cudowny Mandaryn" w choreografii Elżbiety i Grzegorza Pańtaków zaprezentuje w niedzielę 25 listopada premierowo Kielecki Teatr Tańca.

- To jest nasza premiera. Spektakle były już wystawiane w Miszkolcu na festiwalu operowym. Zdecydowaliśmy, że jeżeli robimy coś za granicą, to chcielibyśmy to także utrwalić i zostawić w repertuarze Kieleckiego Teatru Tańca, a przede wszystkim pokazać naszym polskim widzom - tłumaczy Elżbieta Pańtak, dyrektorka KTT.

"Drewniany książę" i "Cudowny Mandaryn" zostały pokazane w czerwcu na festiwalu operowym Bartók Plus w węgierskim Miszkolcu z tamtejszą orkiestrą symfoniczną w ramach trzyczęściowego spektaklu (dwóch baletowych i opery) w reżyserii Michała Znanieckiego. W Kielcach zobaczymy przedstawienia baletowe. - Troszkę musieliśmy je pozmieniać - mówi Elżbieta Pańtak.

"Drewniany książę" w czasach współczesnych

Dyrektorka przygotowała choreografię do "Drewnianego księcia", a linię dramaturgiczną spektaklu Michał Znaniecki. W wersji KTT rozgrywa się w czasach współczesnych, a nie jak w oryginalnym libretcie w baśniowej rzeczywistości. Tytułowy książę jest telewizyjnym celebrytą, w którym zakochuje się córka właścicielki kwiaciarni.

- Cała dramaturgia, o której Znaniecki opowiada, jest to takie freudowskie spojrzenie na psychikę człowieka i całą psychologię działania relacji pomiędzy matką a córką - wyjaśnia Elżbieta Pańtak.

Autorska forma "Cudownego Mandaryna"

Choreografię do "Cudownego Mandaryna" przygotował Grzegorz Pańtak. - W przedstawieniu wiernie są odtworzone postaci. Natomiast forma tego spektaklu jest tutaj autorska. Widzenie tych poszczególnych postaci Mandaryna, dziewczyny, zabójców, studenta czy mieszczanina jest opracowaniem artystycznym takim, jakie sobie wyobrażam - tłumaczy Grzegorz Pańtak. - To jest historia o facecie, którego z dziwnych przyczyn nie można uśmiercić. Ponieważ nie odbył aktu seksualnego z kobietą, którą się zauroczył - dodaje wicedyrektor KTT.

Scenografię do obu spektakli przygotował Włoch Luigi Scoglio.

Premiera przedstawień Kieleckiego Teatru Tańca "Drewniany książę" i "Cudowny Mandaryn" odbędzie się w niedzielę 25 listopada w Kieleckim Centrum Kultury o godz. 19. Bilety kosztują od 28 zł.

Patronat medialny nad premierą przedstawień objęła kielecka redakcja "Gazety Wyborczej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji