Artykuły

Warszawa. Czytanie performatywne fragmentów autobiografii Chagalla

Jewish Community Center zaprasza na pierwsze w nowym sezonie czytanie performatywne z teatralnego cyklu Bima - 15 listopada o 19.00. Tym razem będzie to czytanie fragmentów "Mojego życia" - autobiografii Marca Chagalla w reż. Zmicera Chartkou.

Czytanie zorganizowane dzięki uprzejmości Wydawnictwa IRSA Publishing House oraz Archives Marc and Ida Chagall, Paris.

W czytaniu udział wezmą: Olga Bołądź i Radosław Sołtys, muzyka/skrzypce: Tomasz Mreńca, scenografia: Maria Matylda Wojciechowska.

Obowiązkowe zapisy na darmowe wejściówki: biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem "Bima" w temacie)

Kilka słów o czytaniu od reżysera:

"Te strony mają to samo znaczenie, co zamalowana powierzchnia", pisał Marc Chagall w autobiografii "Moje życie". Autobiografii o tyleż magicznej, że każde wydarzenie w niej opisane, każda, nawet pozornie nieznacząca osoba, każda myśl, którą Chagall dzieli się z czytelnikiem - wydają się żywcem wyjęte z jego prac. W "Moim życiu" w pełnej krasie objawia się talent literacki Chagalla, który pozwala swojej autobiografii dopełniać się i nawzajem oświetlać z całym swoim dorobkiem plastycznym. A jednocześnie sprawiać wrażenie, że autor "Święta kuczek" nigdy nie opuścił rodzinnego Witebska. To wokół tego miasta krąży pamięć i fantazja malarza na emigracji we Francji, przywołując historie z dzieciństwa, transformowane później w obrazy i szkice. W naszym czytaniu zajmiemy się Chagallem pielgrzymującym w wyobraźni do Witebska, jak do źródła nieskończonego natchnienia, i przyjrzymy się temu, jak Witebsk rozrastał się w jego głowie do imaginarium, które urodziło arcydzieła malarstwa XX wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji