Artykuły

Uwaga, arcydzieło! "Wymazywanie" Lupy w Paryżu

Po "Lunatykach II" i "Braciach Karamazow" pokazywanych w Paryżu w 2000 r. do słynnego teatru Odeon współpracującego z najsłynniejszymi europejskimi reżyserami trafiło teraz "Wymazywanie" według Thomasa Bernharda.

Lupa jest jednym z tych artystów, .o których pojawieniu się w Paryżu piszą wszystkie poważne dzienniki. "Lupa jest kimś, kto umie powołać do życia to, co jest bez życia"; teatr jest dla niego "narzędziem służącym do poznania kondycji ludzkiej" - pisał o "Wymazywaniu" dziennik "Le Monde".

"Krystian Lupa związał swoje przedstawienie z ciemną postacią narratora, rozwinął pewne wątki poboczne (...), by wpisać w opowieść pytania, które go nurtują" - napisał tygodnik kulturalny "Inrockuptibles". To są pytania - pisano - o wizerunek dzisiejszego Europejczyka, spadkobiercy wielkich filozofów i poetów, ale zarazem zbrodni Holocaustu.

Na Sorbonie zorganizowano spotkanie z Lupą i aktorami. Wielka sala wypełniła się po brzegi. Trzygodzinna rozmowa toczyła się wokół zagadnień takich jak prawda i kłamstwo w literaturze i teatrze. Przywitany i pożegnany owacjami Lupa wzbudził entuzjazm zapowiedzią spektaklu "Mistrz i Małgorzata".

Tymczasem Francuzi będą niedługo mieli okazję zobaczyć spektakl Lupy "Prezydentki", który po sukcesie na festiwalu Passages w Nancy w 2000 roku (gazety pisały wtedy: "Uwaga, arcydzieło!") - w marcu przyjedzie na miesięczne tournee do ośmiu miast Francji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji