Artykuły

Szczecin. Święto Niepodległości w Teatrze Kana

Zbliża się Święto Niepodległości - z tej okazji Teatr Kana zaprasza na wyjątkowy, przejmujący spektakl, a także na wykład Krzysztofa Popiołka "Życie w Niepodległości" (wstęp wolny).

10 listopada, godzina 19, "Gęstość zaludnienia" (z napisami w języku angielskim), spektakl, wstęp: 30/25 zł

11 listopada, godzina 17, "Gęstość zaludnienia" (z napisami w języku angielskim), spektakl, wstęp: 30/25 zł

11 listopada, godzina 18.30, "Życie w niepodległości", wykład Krzysztofa Popiołka, reżysera "Gęstości zaludnienia", wstęp wolny

**

"Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu"

spektakl Teatru Kana

Najnowszy spektakl Teatru Kana jest narracją teatralną o mechanizmach pamięci i stosunku człowieka do przeszłości. Opowiada o katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku. Przywołując doświadczenie dramatu tysięcy ludzi opisanych przez noblistkę Swietłanę Aleksijewicz - dramatu, który wydarzył się tuż za wschodnią granicą Polski - spektakl stanowi próbę zrozumienia kondycji człowieka po wybuchu, po wojnie, apokalipsie, katastrofie. Jest próbą odpowiedzi na pytanie: Jak odbudować swoje życie? Jak wyciągnąć pozytywne, konstruktywne wnioski z tragicznego doświadczenia? Sceniczna chóralna opowieść bada kondycję świata i psychiki człowieka po wybuchu, człowieka przygniecionego ciężarem trudnej przeszłości, funkcjonującego w chmurze obrazów i zdań - wspomnień, które przylepiły się do niego w trakcie długiej drogi i które przyniósł ze sobą aż do tutaj, teraz.

**

"Życie w niepodległości"

wykład Krzysztofa Popiołka [na zdjęciu], reżysera spektaklu "Gęstość zaludnienia"

Kiedy jest człowiek? Czy powinno się móc decydować o własnym końcu? Czy można zabić coś, co się nie urodziło? Kto jest kompetentny, żeby o tym rozstrzygać: naukowcy, etycy i teologowie, a może politycy? Jaka jest rola humanistów w podejmowaniu decyzji na temat najbardziej palących spraw współczesności?

Współautor scenariusza filmu "Kler", podczas konferencji prasowej na Festiwalu Filmowym w Gdyni, powiedział w kontekście odzyskania wolności w trudnych latach dziewięćdziesiątych: "Wydawało mi się, że żyłem w niepodległości". Czym jest życie w niepodległości? Czy twórca powinien publicznie manifestować swoje prywatne poglądy - np. w przypadku napiętej sytuacji politycznej w kraju - czy raczej powinien wypowiadać się jedynie poprzez sztukę? Wyostrzać sprawę czy nie pogłębiać podziałów w społeczeństwie? Jak pisze Susan Sontag, wszelkie poznanie rzeczywistości bierze się przecież z jej negacji, ze zdolności do powiedzenia "nie". Przy pomocy jakich narzędzi diagnozować zatem rzeczywistość i jakimi środkami opowiadać dzisiejszy świat?

Na te i inne pytania autor wykładu, Krzysztof Popiołek, postara się znaleźć odpowiedzi w trakcie spotkania towarzyszącego pokazowi spektaklu "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu". Być może jednak przyjdzie powtórzyć za Michaelem Hanekem, że najważniejszych dylematów istnienia rozum ludzki nie potrafi rozstrzygnąć. Więc może lepiej zawiesić pewne pytania?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji