Artykuły

Warszawa. Polska premiera "T-RAUM" w Wytwórni

10 czerwca o g. 20 w Teatrze Wytwórnia odbędzie się polska premiera spektaklu "T-RAUM" Teatru Bretoncaffe zrealizowany we współprodukcji z Centre National de la Danse, Pantin-Paris.

Spektakl składa się z dwóch części. Część I to monodram bohatera na tle multimedialnej projekcji, część II (choreograficzna) wprowadza na scenę taniec. Ważnym założeniem w pracy nad przedstawieniem było potraktowanie cielesności/ciała jako medium zjawisk psychicznych, ich transformacji, ewolucji bądź rozkładu. W części pierwszej spektaklu zaakcentowany jest bezruch, natomiast w drugiej - ruch. Praca nad projektem została rozpoczęta w 2003, a pierwsza wersja utworu pod tytułem "Ś-NIC" została przedstawiona na festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie. W 2005 r. Anna Godowska oraz Sławomir Krawczyński i Dominik Strycharski zostali zaproszeni na rezydencję do Centre National de la Danse w Paryżu, gdzie praca nad projektem została podjęta na nowo.

"T-RAUM" podejmuje temat snu i śnienia. Odwołuje się do symboliki Carla Gustawa Junga i pracy ze śniącym ciałem Arnolda Mindella. "T-RAUM" ukazuje sen jako zjawisko posiadające cechy realności, siłę i energię, która nieustannie przenika do naszego codziennego życia. Spośród wielkiego bogactwa idei, które składają się na dzieło Carla Gustawa Junga, jedna myśl wydaje się twórcom szczególnie niezwykła i poruszająca "My nie śnimy, lecz śnimy się." Idea ta stała się głównym motywem spektaklu. Widz powinien spojrzeć na otaczający go świat jak na sen, który jest bezustanni śniony.

***

Teatr Bretoncaffe został założony w 2001 roku w Warszawie przez trójkę artystów: Annę Godowską, tancerkę i choreografa, Sławomira Krawczyńskiego, dramaturga i reżysera oraz Dominika Strycharskiego, muzyka i kompozytora. W 2003 r. do zespołu dołączyła Anita Wach.

Teatr Bretoncaffe w swojej twórczości łączy choreografię z aktorstwem, ruch z muzyką, a tekst z projekcja multimedialną. W pracy artystycznej poszukuje przede wszystkim procesów ukrytych za fasadami oczywistości. Począwszy od 2004 roku zespół systematycznie pracuje nad własną techniką pracy z ciałem, czerpiąc wiele inspiracji z psychologii zorientowanej na proces, której twórcą jest Arnold Mindell, autor słynnej "Pracy ze śniącym ciałem". Teatr Bretoncaffe należy do nurtu teatrów niezależnych. Współpracuje z wieloma artystami oraz instytucjami, wśród których wymienić należy: Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Ośrodek Działań Twórczych, Stowarzyszenie Tancerzy Niezależnych, Stowarzyszenie Scena 96, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Kronika Teatru Bretoncaffe

2001: Premiera sztuki Sławomir Krawczyński play "Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć." Jedna z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Ministerstwo Kultury, Teatr Narodowy i ZASP. 2003 Sławomir Krawczyński otrzymuje stypendium twórcze Ministerstwa Kultury.

2003: Teatr Bretoncaffe wygrywa konkurs na premierę teatralną organizowany przez Festiwal Kontrapunkt w Szczecinie.

2004: Prapremiera spektaklu "Ś-NIC" w Schlossbrollin, Niemcy Premiera "Ś-NIC" na Festiwalu Kontrapunkt, Szczecin i premiera akcji teatralnej "SLAM", przygotowanej na I Warszawską Offensywę Teatralną "CZARNA OFFCA"

2005: Anna Godowska, Sławomir Krawczyński gośćmi międzynarodowej konferencji tańca współczesnego Transformes w Centre National de la Danse w Paryżu (Pantin-Paris); premiera spektaklu "SLAM.IN" na Festiwalu Neuropolis w Berlinie i na Międzynarodowym Festiwalu SZTUKA ULICY w Warszawie. Rezydencja Anity Wach w Centrum Choreograficznym pact-Zollverein, Essen i w Centre National de la Danse, Pantin, Francja. Udział w międzynarodowym projekcie THEOREM Residencies Project, zakończonym prezentacją spektaklu "T-RAUM" w Tallinie. Pokaz spektaklu "SLAM.IN" na festiwalu "SUPER BOMBA" w Hannoverze. Prezentacje spektaklu SLAM.IN oraz premiera spektaklu "T-RAUM" na festiwalu Teatru i Sztuki Polskiej w Lipsku. Występy w Teatrze Narodowym w Warszawie w ramach projektu "+++ tańca". Premiera spektaklu "Smuggy".

2006: udział w międzynarodowym projekcie Dramaturgy Coaching w Zagrzebiu. Początek prac nad projektem "Taniec śniącego ciała". Nagroda za spektakl SLAM.IN na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji