Artykuły

Szczecin. "Requiem wojenne" Brittena w środę w Operze na Zamku

Pięć chórów, dwie orkiestry oraz soliści wykonają w środę w szczecińskiej Operze na Zamku "Requiem wojenne" Benjamina Brittena. To międzynarodowa produkcja, w której udział wezmą także artyści z Niemiec i Litwy.

- To nie jest miła muzyka - powiedział we wtorek dziennikarzom dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel. - Kiedy słucha się "War Requiem" widać ciała rozszarpane przez szrapnele, widać pobojowisko z lotu ptaka, widać bomby, które spadają z samolotów, widać strach i przerażenie żołnierzy w okopach. Ta muzyka jest piękna, ale jest przerażająca - podkreślił Jekiel.

- Dzieło powstało i zostało prawykonane w 1962 r. w katedrze w Coventry, zburzonej podczas wojny i było wielkim - można powiedzieć - manifestem pacyfizmu ze strony Benjamina Brittena, który był wielkim przeciwnikiem wojny, uchylał się od służby, od walki na froncie, natomiast walczył tak, jak walczą poeci. Poeci walczą piórem, Britten walczył muzyką i librettem - powiedział dyrektor artystyczny Opery na Zamku, Jerzy Wołosiuk.

Jak dodał, dzieło łączy w sobie teksty łacińskie z "Missa pro defunctis" oraz poezję Wilfreda Owena, który zginął na froncie tuż przed zakończeniem pierwszej wojny światowej. - Niezwykłe połączenie tych tekstów, fantastyczne odniesienia tekstów łacińskich do tekstów poetyckich wymusiły chyba niejako na kompozytorze użycie bardzo skomplikowanego i podzielonego aparatu wykonawczego - powiedział Wołosiuk.

Dużą orkiestrę poprowadzi Florian Csizmadia, kameralną natomiast - Jerzy Wołosiuk. Wystąpi pięć chórów: Theater Vorpommern, Opery na Zamku w Szczecinie, Państwowego Teatru Muzycznego w Kłajpedzie, Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy "Słowiki".

Benjamin Britten urodził się 22 listopada 1913 r. w Lowestoft w Anglii. Jako 17-latek zdobył stypendium w Royal College of Music w Londynie, gdzie studiował kompozycję i fortepian. W latach 30. XX w. komponował muzykę do dokumentalnych filmów telewizyjnych. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał na cztery lata do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Wielkiej Brytanii komponował głównie opery ("Peter Grimes", "Billy Budd", "The Turn of the Screw"), a także utwory orkiestrowe. Zmarł 4 grudnia 1976 r. w Aldeburghu, kilka miesięcy po otrzymaniu dożywotniego tytułu barona.

Wykonanie "Requiem wojennego" przygotowane zostało we współpracy z teatrami z Niemiec i Litwy. 28 października utwór zabrzmiał w Greifswaldzie w Katedrze św. Mikołaja, 3 listopada artyści wystąpią w Centrum Kultury Zwejal w Kłajpedzie, a 15 listopada w katedrze berlińskiej Berliner Dom.

W Szczecinie "Requiem wojenne" będzie można usłyszeć w środę w Operze na Zamku o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji