Artykuły

Bydgoszcz. "Sprawa. Dzieje się dziś" popremierowo w Polskim

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na popremierowe pokazy spektaklu "Sprawa. Dzieje się dziś" w reżyserii Martyny Majewskiej. Premiera odbyła się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta - Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.

Dziś o aborcji mówi się często i głośno - mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze - nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. "Sprawa. Dzieje się dziś" jest projektem, który oddaje głos osobistej historii. W spektaklu występują: Dagmara Mrowiec-Matuszak, Paulina Wosik, Małgorzata Witkowska (nagrodzona za rolę Antosi na Festiwalu Prapremier 2018) oraz Damian Kwiatkowski.

Dramat "Sprawa Moniki" Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi. Należy dodać, że Teatr Polski w Bydgoszczy nie po raz pierwszy wystawia "Sprawę Moniki", choć po raz pierwszy w budynku przy al. Mickiewicza. W 1946 roku w Bydgoszczy inscenizacji dramatu podjęła się Zofia Modrzewska.

---

Terminy:

30 października godz. 19.00

31 października godz. 19.00 [studencka środa]

2 listopada godz. 19.00

3 listopada godz. 19.00

4 listopada godz. 16.00

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET). Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji