Artykuły

Bernard Krawczyk (20.5.1931 - 11.08.2018)

Był legendą śląskiego teatru i filmu znanym szerokiej publiczności z ról filmowych w filmach Kazimierza Kutza "Sól ziemi czarnej" i "Perła w koronie".

Urodził się w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, ale za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk. W Mysłowicach spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość.

Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim - w 1952 r. Aktorstwa uczył się m.in. u Gustawa Holoubka, który w latach 50. był dyrektorem Teatru Śląskiego. W młodości grywał amantów, potem stworzył ponad 160 rozmaitych scenicznych kreacji w sztukach Szekspira, Gombrowicza, Becketta i Mrożka. Grywał przez lata w lubianej telewizyjnej "Sobocie w Bytkowie". Występował też w Teatrze Telewizji. Za swoje role otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek.

Grał na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Współpracował też z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Występował także na scenach innych teatrów w regionie, m.in. w Teatrze Nowym w Zabrzu czy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

W ostatnich latach na scenie Teatru Śląskiego można było go oglądać w "Piątej stronie świata", "Czarnym ogrodzie", "Wujku 81. Czarnej balladzie", "Conradzie", "Himalajach", a także w monodramie "Śmieszny staruszek". Wspólnie z dużo młodszymi od siebie kolegami muzykami, Ireneuszem Osieckim i Grzegorzem Płonką, koncertował z recitalem, w którego programie były polskie i śląskie pieśni.

W ostatnich miesiącach przygotowywał się do roli w spektaklu poświęconym 150-leciu Królewskiej Huty według tekstu i w reżyserii Ingmara Villqista, którego premiera miała się odbyć w październiku w Chorzowskim Centrum Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji