Artykuły

Częstochowa. Jubileuszowa wystawa Andrzeja Pągowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki

To pierwsza tego rodzaju wystawa w dorobku słynnego grafika i plakacisty Andrzeja Pągowskiego. W częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki uczci on 40-lecie swojej twórczości. Zaprezentuje po jednym plakacie z każdego roku działalności. Wernisaż wystawy "40/40" już w piątek 26 października.

Pamiętacie słynny plakat kampanii antynikotynowej "Papierosy są do dupy"? A może do takich filmów Formana jak "Hair" czy "Lot nad kukułczym gniazdem"? Ale ten promujący "Powidoki", czyli ostatni obraz Andrzeja Wajdy, to już musieliście widzieć! I to przynajmniej cztery z 40 powodów, by stawić się w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64). Aktualnie w Sali Poplenerowej trwają ostatnie przygotowania do wystawy, obok której nie można przejść obojętnie. Powinna być ona punktem obowiązkowym dla wszystkich wielbicieli sztuki plakatu, ale nie tylko. Wystawa "40/40" to również pewna historia kina, teatru, opery...

Wszystko łączy osoba Andrzeja Pągowskiego [na zdjęciu], jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich plakacistów i grafików. Choć swoje prace artysta prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i na świecie, a w samym Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych jego autorstwa, to częstochowska wystawa jest wyjątkowa. Pierwsza taka w jego dorobku.

- Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie jest pierwszą prezentacją ukazującą w reprezentatywny sposób 40-lecie mojej pracy zawodowej. Przeważnie na wystawach pokazywane są te najbardziej lubiane, znane, popularne czy też kultowe plakaty. Tu pokazuję po jednym plakacie z każdego roku, wybierając ten jeden najbardziej charakterystyczny dla danego okresu. Oczywiście w ten sposób na wystawie nie ma wielu bardzo znanych, ale także wielokrotnie pokazywanych plakatów, natomiast pojawiły się te rzadziej prezentowane, a nawet takie, o których ja sam zapomniałem. Wybór prac do tej ekspozycji był dla mnie bardzo ciekawą podróżą w przeszłość - podkreśla Andrzej Pągowski.

Połączenie dwóch jubileuszy...

Inicjatorką wystawy jest szefowa częstochowskiej galerii Anna Paleczek-Szumlas. Pomysł narodził się w czerwcu ubiegłego roku.

- Wszystko zaczęło się za sprawą spotkania z cyklu "Nieśmiertelni" poświęconego B.B. Kingowi. W naszej galerii poprowadził je Jan Chojnacki, który potem podał mi numer telefonu do Andrzeja Pągowskiego. Zadzwoniłam, proponując wystawę w 2018 r. W związku z jubileuszem 40-lecia pracy artystycznej miał on jednak mocno wypełniony kalendarz. Mimo to zgodził się. Podchwyciłam jubileuszową czterdziestkę, mówiąc, że Miejska Galeria Sztuki jest równie młoda i możemy te święta połączyć. Stąd tytuł "40/40" - opowiada Paleczek-Szumlas, która razem z Barbarą Major pełni rolę kuratora wystawy.

Jakie prace będzie można obejrzeć w Częstochowie? Oprócz tych już wspomnianych w Sali Poplenerowej zawiśnie m.in. afisz, który promował 9. Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena z 2004 r., czy plakat do spektaklu "Mistrz i Małgorzata" Teatru Polskiego w Bydgoszczy z 1988 r. Według zapowiedzi pojawi się również dodatkowy plakat z numerem 41...

Wernisaż ekspozycji "Andrzej Pągowski. 40/40" odbędzie się w piątek 26 października o godz. 18. Gościem wydarzenia będzie wspomniany już Jan Chojnacki, dziennikarz radiowej Trójki. Podczas wernisażu przewidziano promocję książki "Być jak Pągowski" (to zapis rozmowy przeprowadzonej przez Dorotę Wellman). Chętni będą mogli liczyć na autograf artysty.

To nie koniec atrakcji, które galeria zaplanowała na piątek. O tej samej godzinie zostanie zainaugurowana również wystawa wzornictwa "Ciepło" (prezentowana w Galerii Antresola). Wstęp na oba wernisaże jest wolny. Zwieńczenie dnia będzie muzyczne. O godz. 20.30 w sali kinowej wystąpią Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski. Zainteresowanie tym wydarzeniem było jednak tak wielkie, że bilety rozeszły się w mgnieniu oka.

Kilka słów o autorze...

Andrzej Pągowski urodził się w 1953 r. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu (dyplom z wyróżnieniem obronił u prof. Waldemara Świerzego). Jest autorem ponad 1,4 tys. plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie.

Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism (najdłużej był związany z polską edycją miesięcznika "Playboy"). W 1989 r. rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro. Artysta stworzył kilkaset plakatów filmowych, w tym ok. 300 do filmów polskich. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne, w tym m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jako jedyny Polak otrzymał sześć złotych (obok kilku srebrnych i brązowych) medali, a także nagrodę "The Best of Show" (za plakat do filmu "Stan strachu") na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.

Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, jest też twórcą wizualizacji wielu polskich wydarzeń kulturalnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, "Madame Butterfly" w Teatrze Wielkim w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury, Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Camerimage w Łodzi).

Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje projekty dla akcji "Sprzątanie Świata".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji