Artykuły

Warszawa. Bittnerówna i Gruca na fotografiach z lat '50

30 października w Centrum Sztuki Tańca w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej "Basiu, Zatańczymy", przedstawiającej jeden z najważniejszych duetów polskiego baletu - Barbarę Bittnerówną i Witolda Grucę.

Z okazji 100-lecia ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie wraz z ZASP-em, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Polskim Baletem Narodowym oraz Fotografią UW zapraszają na wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Basiu, zatańczymy", poświęconej jednemu z najważniejszych duetów polskiego baletu - primabalerinie Barbarze Bittnerównie oraz soliście baletu i choreografowi Witoldowi Grucy. Otwarcie wystawy odbędzie się o 19 w CST w Domu Kultury Kadr.

Jak podkreśla Kurator wystawy Piotr Janowczyk: "Na wystawę składać się będzie około stu oryginalnych, czarno-białych fotografii ze zbiorów Barbary Bittnerówny oraz zdjęć pozyskanych z Instytutu Teatralnego, a także od prywatnych właścicieli. Oprócz materiałów archiwalnych, sięgających początków kariery tancerzy, będzie też okazja zetknąć się z wybitną powojenną, polską fotografią sceniczno-baletową autorstwa m.in. Edwarda Hartwiga czy Ireny Jarosińskiej. Jest to nie lada gratka zarówno dla miłośników tańca, jak i wszystkich zainteresowanych tradycyjną, czarno-białą fotografią. Prawdziwe "must see" dla amatorów analogowego, tradycyjnego warsztatu fotografa sprzed 50 lat. "

Tylko podczas wernisażu zaprezentowana zostanie specjalna, multimedialna część ekspozycji. Ponadto dzień otwarcia wystawy stanie się okazją do przypomnienia postaci tych wybitnych artystów przez zaproszonych do udziału w wystawie tancerzy Polskiego Baletu Narodowego: pierwsze solistki - Martę Fiedler i Dominikę Krysztoforską oraz tancerza i choreografa Roberta Bondarę.

Wernisaż odbędzie się w ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Domu Kultury Kadr, który współfinansuje m.st. Warszawa. Wystawa czynna będzie do 30 listopada.

BARBARA BITTNERÓWNA / 1924-2018

Barbara Bittner-Finze urodziła się 4 września 1924 roku we Lwowie. Pierwsze prywatne lekcje tańca pobierała u prof. Stanisława Faliszewskiego. W wieku 11 lat brała udział w spektaklach lwowskiego Teatru Wielkiego. W 1938 r. wraz z matką oraz rodzeństwem przeniosła się do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w prywatnych szkołach tańca Zygmunta Dąbrowskiego oraz Zofii Pflanc-Dróbeckiej. W trakcie II wojny światowej tańczyła w prywatnych teatrzykach warszawskich. Została wywieziona na przymusowe roboty do Gablonz (Jablonec nad Nysą) w Czechach. Po wojnie trafiła do czeskiej Pragi, gdzie występowała na tamtejszych estradach. Następnie wróciła do Polski i w latach 1946-49 była primabaleriną Opery Poznańskiej, w latach 1949-51 Opery Śląskiej w Bytomiu, od roku 1951-56 Opery Warszawskiej, a w latach 1960-63 występowała w Teatrze Małych Form "Arabeska". W 1965 została gwiazdą baletu Operetki Warszawskiej. Jej ostatni występ na scenie odbył się tam w roku 1978. Miała wtedy 54 lata. Jej partnerami scenicznymi byli m.in. Bronisław Kropidłowski, Jerzy Kapliński, Stanisław Szymański, Wojciech Wiesiołłowski oraz Witold Gruca, z którym tworzyli słynny tzw. "duet estradowy". Była niezapomnianą odtwórczynią roli Julii w balecie "Romeo i Julia" Sergieja Prokofiewa w choreografii Jerzego Gogóła, a także innych partii klasycznych i współczesnych. W 2004 r. ukazała się książka autobiograficzna pt.:"Nie tylko o tańcu". Ostatnie lata swojego życia spędziła w Domu Artysty Weterana w podwarszawskim Skolimowie. Żyła 93 lata. Odeszła 5 kwietnia 2018 r.

WITOLD GRUCA

Urodził się w 1927 w Krakowie, a zmarł 11 lipca 2009 w Konstancinie-Jeziornej. Ceniony solista baletu i choreograf. Uczył się tańca w latach 1941-1948 w Krakowie. Był tancerzem i aktorem w sezonie 1946-1947 w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu, w roku 1948 tancerzem Opery Wrocławskiej, w latach 1949-1951 Opery Poznańskiej, w latach 1952-1956 Opery Warszawskiej. Występował w latach 1956-1961 w duecie z Barbarą Bittnerówną. W roku 1961 powrócił do Opery Warszawskiej. W sezonie 1967/68 pełnił funkcję kierownika baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Był jednym z najważniejszych choreografów polskich okresu powojennego, twórcą wielu baletów w repertuarze Teatru Wielkiego. Realizował też tańce i sceny baletowe do wielu przedstawień dramatycznych, operowych i estradowych, programów telewizyjnych i filmów. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Vercelli we Włoszech oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. Został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1983).

***

Kurator wystawy: PIOTR JANOWCZYK

Plastyk i historyk sztuki. Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30. wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie. W tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt "Street Art Summer". Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

***

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM oraz Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Projekt CST współfinansuje m.st. Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji