Artykuły

Zabrze. Laureaci Festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona"

Spektakl "7 minut" Teatru im. Bogusławskiego z Kalisza otrzymał Nagrodę Publiczności, czyli Grand Prix festiwalu. Nagrodę Główną, przyznawaną przez jury, otrzymał spektakl "Płuca" z Teatru im. Solskiego z Tarnowa. Doceniono również wiele kreacji aktorskich, kilku twórców teatralnych oraz autorów.

W niedzielny wieczór w Teatrze Nowym w Zabrzu zakończył się 18. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona".

Jury Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w składzie: krytyk teatralny Jan Bończa-Szabłowski, reżyser Marcin Sławiński i scenarzysta Wojciech Tomczyk po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody.

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza festiwalu otrzymał Tadeusz Słobodzianek, autor sztuki "Historia Jakuba" z Teatru Dramatycznego miasta Warszawy, a nagrodę za adaptację (2 tys. zł) dostali: Maciej Podstawny, Magdalena Miklasz i Łukasz Zaleski, czyli twórcy familijnego spektaklu "Łauma, czyli czarownica" na podstawie komiksu, zrealizowanego w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Jeśli chodzi o nagrody dla aktorów, otrzymali je: Nina Wolska za rolę w spektaklu "Baby" Fundacji Szafa Gra z Ornontowic; Sara Celler-Jezierska za rolę w spektaklu "Łauma, czyli czarownica"; Maciej Litkowski za rolę w spektaklu " Kalifornia nieśmiertelni" Teatru Współczesnego ze Szczecina; Danuta Lewandowska za rolę w spektaklu "Nema" Teatru Nowego w Zabrzu; Maciej Grzybowski i Jakub Łopatka za rolę w spektaklu "7 minut" Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu (wszyscy po 2 tys. zł).

Zaś Nagrodę dla najlepszego aktora festiwalu (4 tys. zł) dostał Łukasz Lewandowski za rolę Jakuba w spektaklu "Historia Jakuba" z warszawskiego Teatru Dramatycznego.

Nagrodę Specjalną (4 tys. zł) otrzymał Waldemar Zawodziński za reżyserię, dekoracje i opracowanie muzyczne spektaklu "Z miłości" Teatru im. Jaracza w Łodzi.

A Nagrodę Główną (10 tys. zł) jury festiwalu przyznało reżyserce Annie Wieczur-Bluszcz, Ewie Jakubowicz, Filipowi Kowalczykowi i Ewie Gdowiok - twórcom spektaklu "Płuca" z Teatru im. Solskiego w Tarnowie.

Publiczność z kolei najbardziej doceniła skromny inscenizacyjnie spektakl "7 minut" w reż. Adama Biernackiego z Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu.

Podobnie zadecydowało Jury Młodych festiwalu (w składzie: Anna Stryj, Kalina Piesik i Bartłomiej Golik). Najlepszym spektaklem był dla nich również spektakl "7 minut". Indywidualną nagrodę aktorską przyznali Maciejowi Litkowskiemu w spektaklu "Kalifornia Nieśmiertelni" z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Za plastyczność i odbiór wizualny nagrodzili Katarzynę Borkowską (scenografia, kostiumy i reżyseria światła) w spektaklu "Bzik. Ostatnia Minuta" Teatru Współczesnego w Szczecinie. Ewa Jakubowicz i Filip Kowalczyk dostali nagrody aktorskie - za rolę w spektaklu "Płuca" Teatru im. Solskiego w Tarnowie. Za ukazanie problemu społecznego nagrodę otrzymała Katarzyna Deszcz - reżyserka spektaklu "Nema" Teatru Nowego w Zabrzu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji