Artykuły

Po festiwalu Dwa teatry - Sopot 2006

VI Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie podsumowuje Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Dorota Kolak - aktorka teatru Wybrzeże - zdobyła dwie nagrody VI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa teatry" w Sopocie. Wyróżniono także Radio Gdańsk.

Przez cztery festiwalowe dni trójmiejska publiczność mogła obejrzeć piętnaście konkursowych spektakli teatru TV i wysłuchać ponad dwudziestu słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Wszystkie zostały wyprodukowane w zeszłym roku. Grand Prix festiwalu zdobył spektakl "Juliusz Cezar" Williama Szekspira w reżyserii Jana Englerta oraz słuchowisko "Gdzie jest ten tani kupiec?" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Wielką Nagrodę "Dwóch teatrów" (w tym roku przyznana została po raz pierwszy) otrzymał Gustaw Holoubek. Odebrał on wyróżnienie za całokształt twórczości - wiele wybitnych kreacji aktorskich w Teatrze TV oraz reżyserię widowisk (w tegorocznym konkursie pokazywał "Króla Edypa" Sofoklesa). Jan Englert, reżyser i odtwórca roli tytułowej w "Juliuszu Cezarze", zrezygnował z antycznego kostiumu oraz ról kobiecych. Jego oszczędny wizualnie spektakl jednoznacznie odwołuje się do jak najbardziej współczesnego sposobu uprawiania polityki. "Gdzie jest ten tani kupiec?" to historia kilku pokoleń rodziny zamieszkującej olsztyńską kamienicę. Narratorem słuchowiska jest poniemieckie radio, które komentuje kolejne wydarzenia historyczne i "codzienne" ludzkie losy od lat przedwojennych aż do współczesności.

Tegoroczne "Dwa teatry" szczególnie miło będzie wspominać Dorota Kolak, aktorka gdańskiego teatru Wybrzeże. Zdobyła ona na festiwalu aż dwie nagrody: za pierwszoplanową rolę w "Padnij" - dramacie Pawła Demirskiego i Andrzeja Mańkowskiego w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz za rolę drugoplanową w słuchowisku "Jest super" Jarosława Warzechy w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego (wyprodukowało je Radio Gdańsk). Prapremiera sceniczna "Padnij" odbyła się w teatrze Wybrzeże w ramach cyklu Szybki Teatr Miejski - spektakli inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Jest to przejmująca opowieść o jednym dniu z życia trzech żon polskich żołnierzy stacjonujących w Iraku. Kolak gra tam zgorzkniałą Majorową - najstarszą z bohaterek. W spektaklu Teatru TV towarzyszą jej dwie aktorki Wybrzeża: Marta Kalmus i Monika Chomicka.

Ten rok może być dla Doroty Kolak szczególnie udany. W teatrze Wybrzeże stworzyła wybitną kreację w "Parawanach" Jeana Geneta w reżyserii Krzysztofa Babickiego (zagrała tam Matkę), przed nią dająca wiele możliwości rola Tamory w "Tytusie Andronikusie" Szekspira w reżyserii Moniki Pęcikiewicz (premiera 25 czerwca).

Jury słuchowisk radiowych zdecydowało się przyznać honorowe wyróżnienie Radiu Gdańsk - za "umiejętne podejmowanie tematyki współczesnej". W ramach konkursu RG prezentowało wspomniane już "Jest super" oraz "Pomost" Roberta Mirzyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły. Oba te słuchowiska są efektem konkursu ogłoszonego z okazji 60-lecia gdańskiej rozgłośni oraz 25-lecia powstania "Solidarności".

Relację z gali wręczenia nagród "Dwóch teatrów" będzie można obejrzeć w czwartek o godz. 23.20 w telewizyjnej "Jedynce".

* * *

Krystyna Janda,

aktorka i reżyser, przewodnicząca jury Teatru TV

Tegoroczny konkurs "Dwa teatry", to nieprawdopodobnie bogata kolekcja naprawdę dobrych spektakli. Poziom aktorstwa, podejmowanych tematów i reżyserskich rozwiązań był wyjątkowo wysoki. I wybór był bardzo trudny, dyskutowaliśmy naprawdę bardzo długo na temat nagród. Na szczęście byliśmy zgodni, mieliśmy podobny gust i poglądy. W rezultacie werdykt był jednogłośny, a coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. "Julisz Cezar" miał naszym zdaniem najwięcej elementów zbliżonych do doskonałości; myślę tu przede wszystkim o pracy reżysera, aktorów, operatora i scenografa. Jestem zadowolona, że mogłam obejrzeć te wszystkie spektakle, bo nie miałam na to czasu przez cały rok.

Wojciech Fułek

wiceprezydent Sopotu, członek jury słuchowisk Polskiego Radia

Wydaje mi się, że w tym roku było w konkursie naprawdę wiele słuchowisk bardzo dobrych. A mam porównanie, bo byłem członkiem jury "Dwóch teatrów" już drugi rok z rzędu. Zawsze obrady były bardzo burzliwe, a tym razem, jeżeli chodzi o najważniejsze nagrody, zadecydowaliśmy jednogłośnie. "Gdzie jest ten tani kupiec?" jest słuchowiskiem kompletnym. Przede wszystkim scenariusz jest zbudowany na kapitalnym pomyśle: głównym bohaterem i narratorem tej historii jest radioodbiornik.

Bronisław Wildstein

prezes TVP

Traktuję teatr telewizji naprawdę serio, według mnie jest niezwykle istotnym elementem programu. Jednak myślę, że trochę się fetyszyzuje dawny kształt teatru telewizyjnego. Obecnie odróżnić spektakl Teatru TV od filmu telewizyjnego jest niezwykle trudno. Podobnie dzieje się na całym świecie. Nie może to być więc po prostu filmowany teatr, dziś to już jest odrębny środek wyrazu. Realizacja spektakli Teatru TV to konieczność, telewizja musi się borykać na nowo z klasyką, stawiać jej czoło, na nowo ją odczytywać. Ale nie tylko: poważne filmy czy spektakle to rzecz fundamentalna, to w telewizji jest obecne i być musi. Trudno mi w tej chwili odpowiedzieć, ile będziemy produkować spektakli rocznie. Mam nadzieję, że będzie ich więcej niż w ostatnich latach.

Na zdjęciu: Dorota Kolak w spektaklu "Padnij".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji