Artykuły

Śląskie. Premiera za oceanem, stand-up i o sztuce aktorskiej

Co teatromanów czeka w weekend w kinie Amok w Gliwicach, kinoteatrze Rialto w Katowicach i w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosbnowcu? Sprawdźcie.

Premiera sezonu

Sobota, godz. 18.55, kino Amok w Gliwicach

Nowojorska Met Opera zaprasza na premierę tego sezonu. Będzie to "Samson i Dalila" - biblijna opowieść o hebrajskim siłaczu Samsonie i filistyńskiej uwodzicielce Dalili z muzyką Camille'a Saint-Saensa. To najbardziej znana muzyczna interpretacja tej opowieści, a jednocześnie jedyna opera tego kompozytora. Łączą się w niej udanie romantyzm z impresjonizmem oraz nowatorska instrumentacja dzieła. Dalila, przedstawicielka pokonanego przez Hebrajczyków plemienia, kusząc Samsona swoim pięknem i miłością, najpierw wydobywa od niego tajemnicę jego nadprzyrodzonej siły ukrytej w długich włosach, a potem pozbawia go jej przez ich obcięcie. W głównych bohaterów opery wcieli się para artystów znana widzom transmisji m.in. brawurowej "Carmen" z 2010 roku - Elina Garanca i Roberto Alagna. Bilety: 40-50 zł.

BE kontra BZ

Sobota, godz. 19, kinoteatr Rialto w Katowicach

Ma słabość do motocykli. Wielbi obrazy Jana Stanisławskiego i akustyczne gitary ze szlachetnego drewna. Nie znosi garniturów. Piotr Bałtroczyk. Jego estradowe wcielenie będziecie mogli poznać w cieszyńskim teatrze podczas improwizowanego występu "Mężczyzna z kijowym PESEL-em". Zaczyna niebanalnie od: "Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją. A Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny". I to jest właściwie jedyny powtarzalny fragment wieczoru, w którym macie szansę uczestniczyć. Co nastąpi po: "Dobry wieczór Państwu", jest również zagadką dla samego Bałtroczyka. Sam nie wie, co wybierze z tajemnych szufladek umysłu "Bałtroczyk Estradowy" (BE) - w przeciwieństwie do zwyczajnego "Bałtroczyka Zwykłego" (BZ). Bowiem z BE "słowa sypią się jak gówno z barana", zaś BZ zazwyczaj milcząc okupuje przytulny kącik w rogu, oddając się lekturze bądź nałogom, lub usiłując bezskutecznie oddać się nadobnej dziennikarce, by w końcu jednak wybrać nałóg bądź lekturę czy gitarę. Bilety: 55-59

O aktorstwie

Sobota, godz. 10 i 15, Zagłębiowska Mediateka

W Sosnowcu trwa projekt "Aktorstwo. Historia w praktyce" organizowany przez Teatr Zagłębia i Zagłębiowską Mediatekę. To cykl warsztatów aktorskich oraz spotkań wokół najważniejszych etapów polskiego aktorstwa, podzielonych na dwie części - praktyczną i teoretyczną. Najbliższe będą poświęcone sztuce aktorskiej w Teatrze Reduty Juliusza Osterwy. Przed południem (godz. 10-14) odbędą się warsztaty aktorskie z Michałem Bałagą (ścieżka 'praktyk'), zaś po południu - spotkanie z Wandą Świątkowską (ścieżka 'teoretyk'). Na pierwsze spotkanie bilety są po 10 zł, na drugie wstęp wolny. Zapisy na wszystkie wydarzenia przyjmuje Biuro Obsługi Widzów: 32 266 11 27, bow@teatrzaglebia.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji