Artykuły

Wrocław. O niezłomnej Karolinie Lanckorońskiej w Arce

"Karla" i "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" to dwa spektakle wrocławskiego Teatru Arka przybliżające postać ikony patriotyzmu, niezwykle zasłużonej dla polskiej kultury.

Premiera "Karli" [na zdjęciu] odbyła się 15 października. Spektakl w reżyserii Renaty Jasińskiej i Jarosława Makusa powstał z inspiracji Stanisława Bogaczewicza z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

- Przypadająca w bieżącym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłoniła zespół osób kształtujących artystyczny i ideowy profil Teatru Arka do realizacji spektaklu "Karla". Sztuka ma przybliżyć gronu odbiorców osobę - choć nieznaną szerszemu ogółowi społeczeństwa - to jednak wyjątkowo zasłużoną dla Polski XX w. Niezłomna Karolina Lanckorońska (1898-2002) - naukowiec, żołnierz ZWZ/ AK, świadek martyrologii narodu i elit polskich w okresie II wojny światowej, po jej zakończeniu i zniewoleniu Polski przez komunistyczne władze wybrała życie na emigracji, stając się ikoną patriotyzmu oraz wzorem służby na rzecz wolnej nauki i kultury polskiej - informuje Bogaczewicz. Ze spektaklu wyłania się portret kobiety o niezwykle bogatej osobowości, silnej i mężnej oraz zdolnej do odważnych działań w sytuacjach ekstremalnych. W Karlę Lanckorońską wcieliła się aktorka Agata Obłąkowska.

To niejedyny spektakl poświęcony wielkiej ambasadorce polskiej kultury i patriotce.

10 listopada odbędzie się premiera "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska". To druga część historii o legendzie polskiej arystokracji. - O Karolinie Lanckorońskiej należy mówić jak najwięcej, bo jej życie ogarnia całą epokę. Bohaterka naszych przedstawień przeżyła bardzo wiele: wojnę, więzienie, obóz koncentracyjny. Poznała sławnych ludzi i uczestniczyła w ważnych wydarzeniach historycznych. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II, biskupem Sapiehą, a Józef Piłsudski bywał w jej domu, kiedy była małą dziewczynką. Niezwykle mnie w niej fascynuje to, jak bardzo kochała Polskę - tak o tej niezłomnej polskiej arystokratce, której nic nie złamało, mówiła w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" Renata Jasińska, aktorka wcielająca się w postać Lanckorońskiej i dyrektor artystyczna Teatru Arka.

W 1994 r. Karolina Lanckorońska ofiarowała Polsce zachowaną część kolekcji dzieł sztuki, zgromadzonej przez jej ojca w pałacu Lanckorońskich w Wiedniu. I tak na Zamek Królewski trafiło 37 obrazów, w tym dwa dzieła Rembrandta. Ponad 500 zabytkowych obiektów, w tym ponad 220 rysunków Jacka Malczewskiego, przekazała Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Obdarowane zostały też inne instytucje: Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Polska Akademia Umiejętności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji