Artykuły

Warszawa. Spektakl z tłumaczeniem na język ukraiński

W najbliższą niedzielę, 21 października o godz. 17.00 w Teatrze Powszechnym, odbędzie się pokaz spektaklu "Upadanie" w reż. Árpáda Schillinga po raz pierwszy z tłumaczeniem na język ukraiński (tłumaczenie w formie napisów).

Na ten dzień zaplanowane są również warsztaty z cyklu "Rodzina w teatrze", czyli propozycja dla rodziców i dzieci (od 5. roku życia), którzy chcieliby wspólnie odwiedzić teatr i w tym samym czasie uczestniczyć w dwóch różnych wydarzeniach (kiedy dorośli oglądają spektakl, dzieci biorą udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga teatru).

Spektakl "Upadanie" to próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego współczesny świat tak się radykalizuje i gwałtownie skręca na prawo. Nie jest to socjologiczna analiza, ale zniuansowana psychologicznie opowieść rodzinna. Schilling snuje niemal Czechowowską historię, w której pod pozorem rutyny codziennego życia, stopniowo odsłaniają się kolejne dramaty i uwikłania każdego z bohaterów.

Reżyser tak opowiadał o swoim spektaklu: "Staram się pokazać destrukcję wartości poprzez opowieść o rodzinie. Ani konserwatywne, ani liberalne, czy lewicowe wartości nie są dość mocne. Tak naprawdę trudno dzisiaj odpowiedzieć na pytanie: co jest najważniejsze - wolność, solidarność, czy tradycje? Właściwie - tak to widzę - nic nas nie łączy, a to tworzy świetny grunt dla ekstremizmu i głupoty. Upada poziom intelektualny, spadamy w przeszłość, a w końcu upadamy w pustkę i osamotnienie".

Árpád Schilling to jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich i założyciel zespołu Krétakör Színház. Jest autorem wielu spektakli cenionych na całym świecie, takich, jak m.in.: "Płatonow" i "Mewa" Antona Czechowa, "Baal" Bertolta Brechta, "Leonce i Lena" Georga Büchnera, "Fedra" Istvána Tasnádiego, czy "hamlet.ws". Współpracował z najlepszymi europejskimi teatrami: Théâtre National w Strasburgu, Schaubühne w Berlinie, Piccolo Teatro w Mediolanie, Katona József Színház w Budapeszcie i wiedeńskim Burgtheater. W 2009 roku otrzymał tzw. "teatralnego Oscara" - Europejską Nagrodę Teatralną. Spektakle Schillinga są znane polskiej publiczności teatralnej m.in. z pokazów na festiwalach Dialog we Wrocławiu i Kontakt w Toruniu. Jego spektakl "Loser" w 2015 roku był prezentowany w Teatrze Powszechnym w Warszawie w ramach projektu "Krzyczcie!".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji