Artykuły

Sosnowiec. O Teatrze Reduty w Mediatece Zagłębiowskiej

"Aktorstwo. Historia w praktyce" to cykl warsztatów aktorskich oraz spotkań wokół najważniejszych etapów polskiego aktorstwa. Najbliższe, już w sobotę, 20 października, będą inspirowane Teatrem Reduty - teatrem eksperymentalnym, działającym w okresie międzywojennym.

O PROJEKCIE:

Uczestnicy projektu, młodzież oraz osoby dorosłe, mogą wziąć udział w wydarzeniach z dwóch ścieżek: praktyk i teoretyk. W ramach ścieżki praktyk, pracując z aktorami będą mogli sprawdzić m. in., jak grali aktorzy w XVIII- i XIX-wiecznym teatrze, co to znaczy być aktorem Tadeusza Kantora czy kim jest współczesny aktor-performer. Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 14. roku życia, koszt udziału to 10 zł/os. Ścieżka teoretyk zabierze uczestników w świat teatralnej przeszłości. Posłuchają opowieści, zobaczą materiały źródłowe i multimedia dotyczących najciekawszych rozdziałów w historii polskiego aktorstwa. Spotkania są otwarte, dla wszystkich zainteresowanych.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

20 października / sobota / 10:00-14:00 / Mediateka Zagłębiowska

Ścieżka praktyk: warsztaty aktorskie z Michałem Bałagą - Teatr Reduty

Jeden z twórców Teatru Reduty Mieczysław Limanowski pisał, że zadaniem aktora grającego w "Dziadach" jest wzbudzenie w sobie takich samych natchnień, jakich - tworząc - doznawał poeta. Na warsztatach prowadzonych przez Michała Bałagę uczestnicy sprawdzą, czy jest to możliwe i co z praktyki teatralnej tego okresu może być użyteczne dla współczesnego aktora. Koszt udziału: 10 zł

-

20 października / sobota / 15:00-17:00 / Mediateka Zagłębiowska

Ścieżka teoretyk: spotkanie z Wandą Świątkowską - Teatr Reduty

Założyciele Reduty - Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski - od początku działalności Teatru (1919) przywiązywali wielką wagę do wszechstronnego kształcenia aktorów, treningu aktorskiego i wypracowania nowych metod gry. W powołanym w 1921 roku Instytucie Reduty prowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne dla przyszłych ludzi teatru. Redutę można śmiało nazwać pierwszym polskim laboratorium sztuki aktorskiej, gdyż uczyła ona nie tylko zawodu i technik gry, ale przede wszystkim kształciła etos człowieka teatru i wychowywała w kulcie dla sztuki i procesu twórczego.

Wydarzenia odbywają się w siedzibie współorganizatora projektu: Mediatece Zagłębiowskiej.

Zapisy na warsztaty przyjmuje Biuro Obsługi Widzów: 32 266 11 27 (pon-pt 8:00-15:00) / bow@teatrzaglebia.pl

---

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizowany jest we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sosnowcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji