Artykuły

Wielkopolska. Start projektu "5 zmysłów.o]Wolności"

Wystartował Projekt "5 zmysłów. o]Wolności". Przed nami wiele warsztatów, kampania społeczna AMS oraz finał, który odbędzie się 29 listopada w Pawilonie przy ul. Ewangelickiej 1.

Projekt "5 zmysłów" dedykowany osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom, gości w Wielkopolsce od siedmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez nas polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia dotyczące m.in. takich dziedzin jak: fotografia, film, reportaż, muzyka i teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Od lat podejmujemy kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnością. Podczas ósmej edycji "5 zmysłów" warsztaty prowadzone przez artystów-grafików, malarzy i ilustratorów poświęcone będą rozmowom o]Wolności. Odwiedzimy 30 wielkopolskich ośrodków terapii zajęciowej, pojawimy się w szkołach średnich oraz na szkoleniach dla instruktorów i rodziców. Dotrzemy do rodzin osób z niepełnosprawnością, sprawdzimy gdzie sięgają granice ich wolności wyboru i wolności słowa. Do współpracy przy warsztatach zaprosiliśmy ilustratorów i grafików, którzy pomogą uczestnikom zaprojektować plakaty. Plakaty te uczestnicy zaprezentują podczas pokojowego marszu o]Wolności, który przejdzie ulicami Poznania pod koniec listopada. W myśleniu obrazem wesprą uczestników: Grzegorz Myćka, Bartosz Mamak, Kuba Woynarowski, Szymon Szymankiewicz i wielu, wielu innych.

Kongres Rysowników: otwarte warsztaty

Centralnym elementem "5 zmysłów" jest wydarzenie finałowe współtworzone przez uczestników projektu i interdyscyplinarną grupę artystów. Minione siedem edycji zakończyły widowiska z pogranicza muzyki, tańca, teatru i sztuk wizualnych. Wydarzenia te zostały docenione na terenie całego kraju.

Kongres Rysowników to praca Pawła Althamera. Do jego współtworzenia zaprosił artystów z Grupy Nowolipie, która powstała formalnie w 2005 roku. Do tego czasu od roku 1994 pod opieką Pawła Althamera miały miejsce warsztaty dla osób chorych na stwardnienie rozsiane. Prace Grupy Nowolipie można było zobaczyć na wystawach m.in. w Miami, Moskwie, Londynie, Nowym Jorku, Warszawie. Kongres Rysowników po raz pierwszy został zaprezentowany podczas 7. Biennale w Berlinie w 2012 roku w opuszczonym kościele św. Katarzyny. Od tej pory został kilkukrotnie odtworzony w różnych formach i miejscach m.in.: w ramach retrospektywnej wystawy artysty w New Museum w Nowym Jorku, Ludwig Forum w Aachen, czy też w Sopocie przy okazji wystawy retrospektywnej Grupy Nowolipie. Projekt, którego celem jest wypowiadanie się za pomocą obrazów, zachęca widzów, bez względu na wiek i poglądy, do przyjścia na "Kongres" i podzielenia się swoją opinią przy użyciu kredki, węgla i farby. Tym razem wizualne wypowiedzi skupią się wokół tematyki Wolności, a spotkanie przybierze formę otwartych warsztatów. Zapraszamy wszystkich chętnych na bitwę treści i obrazów!

Kampania społeczna

Celem projektu "5 zmysłów. o]Wolności" jest dążenie do wyrównywania szans społecznych oraz nagłaśnianie problemów osób z niepełnosprawnością. Zdanie uczestników warsztatów jest dla nas bardzo ważne, dlatego po raz kolejny postaramy się wzmocnić ich głos. Jednym z elementów naszej strategii będzie kampania społeczna stworzona przez rodziców osób z niepełnosprawnością we współpracy ze znanymi artystami. Postaramy dowiedzieć się co dla rodziców osób z niepełnosprawnościami oznacza słowo "wolność". Jest wiele pytań, które chcielibyśmy zadać, wiele spraw, w których można pomóc.

Na Górze czujemy się najlepiej - warsztaty dla szkół średnich

Aby przyciągnąć uwagę osób spoza środowiska os. z niepełnosprawnościami, już po raz czwarty zorganizujemy cykl spotkań dla uczniów szkół średnich. Do poprowadzenia warsztatów dla licealistów zaprosiliśmy przebojowy zespół Na Górze, który koncertował z nami w zeszłym roku. Muzycy mówią o sobie, że są zespołem półsprawnym. Od 23 lat swoją energią, niezależnością i przekazem zawstydzają polski underground. Razem z członkami grupy pojawimy się w trzech wielkopolskich szkołach ponadgimnazjalnych, aby otworzyć uczniów na sytuację osób z niepełnosprawnością, kwestie dojrzewania i odnajdywania swojego miejsca w świecie. Na Górze łamie wszelkie stereotypy związane z niepełnosprawnością, ponieważ połowa zespołu zmaga się z nią na co dzień, wciąż pozostając artystami, muzykami. Ich łatwość nawiązywania kontaktu z odbiorcami i uwrażliwianie na problemy społeczne to Moc, jaką chcemy podzielić się z młodzieżą.

Warsztaty dla instruktorów

Już po raz trzeci nasze działania skierujemy w stronę instruktorów, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami. Myśląc o cyklu warsztatów dla nich, w tym roku poszerzymy grono odbiorców o rodziców.Rodzice i instruktorzy, będą mieli okazję do wspólnej dyskusji o wzajemnych potrzebach, doświadczeniach i ich rozumieniu wolności. Nad wszystkim będzie czuwać dr Paulina Gołaska - psycholożka i pedagożka specjalna, zajmująca się terapią relacyjną.

Podczas projektu "5 zmysłów" opowiadamy [o] granicach Wolności. Trzeba ją nieustannie badać, pilnować jej znaczenia, czasem o nią walczyć lub przypominać o jej istnieniu. Postaramy się zdefiniować wolność na nowo korzystając z języka obrazu, będziemy prowadzić rozmowy na wolne tematy. Po raz kolejny złączymy ze sobą różne środowiska, zburzymy sztuczne uprzedzenia. Nie damy się wypchnąć poza nawias.

Organizatorem projektu "5 Zmysłów" jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA z siedzibą w Poznaniu. Tegoroczna edycja projektu odbędzie się dzięki wparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań i Powiatu Poznańskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji