Artykuły

Nowe oblicze Cyrana

Teatr Ateneum zaprasza na premierę "Cyrana de Bergeraca" w sobotę o godz. 19. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Zaleski. Przed 20 laty ten sam reżyser zrobił tę sztukę dla Teatru Telewizji. W obu przedstawieniach w tytułową rolę wcielił się Piotr Fronczewski.

Sztuka Edmonda Rostanda "Cyrano de Bergerac" miała swoją prapremierę 28 grudnia 1897 roku. W ciągu kolejnych piętnastu miesięcy zagrano ją 400 razy. Coąuelin, aktor, który wcielił się w tytułową rolę, zagrał ją 950 razy, grał aż do śmierci w 1909 roku. W spadku późniejszym odtwórcom tej roli pozostawił model legendarnego nosa, który sam opracował. W spektaklu na deskach Ateneum Piotr Fronczewski zagra bez dodatkowego nosa, bez kostiumu z epoki, bez scenografii i rekwizytów.

Przed 20 laty graliśmy ten spektakl z całym teatralnym sztafażem, dziś scena jest pusta. Może być wynajętym garażem, czy starą halą maszyn - mówi Piotr Fronczewski. - Próbujemy się tutaj znaleźć wobec pewnych problemów, okoliczności i wyrazić swój pogląd na fakty, na rzeczy, na problemy, na kwestie, które się pojawiają. Chciałbym, żeby to przedstawię nie miało charakter manifestu. Manifestu teatru jako rzemiosła i aktorstwa jako sztuki i umiejętności.

"Czas więc najwyższy zawezwać bohatera, który - jakże miody mimo trzech wieków historii i stulecia scenicznego żywota - niezmiennie mówi: przede wszystkim miłość, honor i prawda" - tak w programie pisze o Cyranie Jarosław Komorowski.

-Warto jest robić "Cyrana", bo to jest opowieść o najbardziej elementarnych sprawach w życiu człowieka, o miłości, o honorze - mówi Krzysztof Zaleski, reżyser. - Przed dwudziestu laty robiliśmy ten spektakl jak baśń, marzenie. Dziś chcemy to zrobić jako odniesienie do tego zdawkowego świata, w którym nic się nie liczy, wszystko jest względne, a człowiek stanowi rodzaj kadłubu, dodatku do wystawy. O tym chcemy zrobić spektakl, taki jest nasz zamiar.

Grają Piotr Fronczewski, Agnieszka Warchulska, Grzegorz Damięcki, Marian Glinka, Tomasz Dedek, Mariusz Krzemiński, Marek Lewandowski, Arkadiusz Nader, Jan Janga Tomaszewski i Andrzej Zieliński. Autorem scenografii jest Marek Chowaniec. Kostiumy zaprojektowała Dorota Roąueplo. Muzykę skomponował Jan Janga Tomaszewski. Autorem układu pojedynku jest Wojciech Zabłocki. Sztukę przełożyli: Maria Konopnicka, Joanna Walter i Władysław Zagórski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji