Artykuły

Wrocław. W Instytucie Grotowskiego powstała czytelnia im. Ludwika Flaszena

Ponad 6 tys. woluminów składa się na księgozbiór krytyka teatralnego i reżysera Ludwika Flaszena, który od piątku będzie dostępny w czytelni jego imienia powstałej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Czytelnia im. Ludwika Flaszena powstała z przekształcenia sali kinowej, która znajduje się w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w Przejściu Żelaźniczym (tu znajdują się historyczne pomieszczenia Teatru Laboratorium).

- Czytelnia nosi imię Ludwika Flaszena, bo jej sercem jest księgozbiór ofiarowany nam przez Ludwika Flaszena - powiedziała PAP Monika Blige, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Grotowskiego.

Księgozbiorów liczy 6 tys. woluminów. - To wyjątkowy zbiór, bo znajdziemy w nim zarówno pierwsze druki "Akropolis", "Ferdydurke" czy "Narkotyków" Witkacego, jak i tomiki poezji z dedykacjami - powiedziała Blige. To książki z dedykacjami m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Mieczysława Jastruna, Juliana Przybosia, Tadeusza Różewicza, Tadeusza Nowaka, Jerzego Harasymowicza czy Urszuli Kozioł.

Blige podkreśliła, że zbiór Flaszena zawiera publikacje nie tylko w języku polskim, ale i językach rosyjskim, francuskim, włoskim, niemieckim, angielskim, węgierskim, hebrajskim, słoweńskim, uzbeckim czy łacińskim.

Do unikatów należą książki dziewiętnastowieczne - najstarsza z nich to wydanie dzieł Maurycego Mochnackiego "Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831" z roku 1850.

Blige dodała, że oprócz tego w czytelni będzie znajdował się księgozbiór podręczny Instytutu Grotowskiego. - To książki zbierane przez wiele lat; część z nich dotyczy działalności Teatru Laboratorium, ale też Odin Teatret Eugenio Barby czy twórczości Petera Brooka - powiedziała wicedyrektor.

W czytelni znajduje się też kolekcja filmów dokumentalnych poświęconych Jerzemu Grotowskiemu.

Ludwik Flaszen to współzałożyciel Teatru Laboratorium; w latach osiemdziesiątych XX w. był dyrektorem tego teatru. Flaszen prowadził doświadczenia parateatralne oraz warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Zbiór gromadzony latami, przechowywany był dotychczas w mieszkaniu prywatnym we Wrocławiu. W 2015 r. Ludwik Flaszen - od 1984 roku mieszkający na stałe w Paryżu - podjął decyzję o przekazaniu swojego zbioru Instytutowi do celów edukacyjnych i badawczych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji