Artykuły

Supraśl. "Ajciec Kanstancin Bajko" z Hajnówki w AS

19 października o godz. 19 w Akademii Supraskiej odbędzie się spektakl w wykonaniu Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce o wyjątkowym, niezłomnym duchownym - ojcu Konstantym Bajko. Wstęp wolny.

Spektakl opowiada o postaci wyjątkowego, niezłomnego duchownego - ojca Konstantego Bajko - teologa, nauczyciela, lekarza. Służył w bardzo trudnych czasach. Wiek XX dla Kościoła Prawosławnego był wiekiem prześladowań i męczeństwa. Wielu duchownych i wiernych zostało bezpośrednio dotkniętych przez ograniczenia lub wręcz dyskryminację, czasami bardzo bolesną W takich czasach imponował odwagą, dogłębną wiedzą teologiczną, zdolnością niezależnego myślenia i bezkompromisowego świadczenia o swojej wierze.

---

Teatr z Muzeum Białoruskiego - to koleżeńska grupa licealistów z Hajnówki i Bielska Podlaskiego, których łączy zamiłowanie do teatru, muzyki, poszukiwania swoich korzeni. Łączy ich również to, że nie boją się trudnych tematów i śmiało o nich mówią na deskach teatru. Opiekunem artystycznym Teatru z Muzeum Białoruskiego jest Joanna Troc - aktorka i pomysłodawczyni Teatru Czrevo. Teatr z Muzeum Białoruskiego działa od 2012 roku - wystawiając spektakle na podstawie białoruskich autorów współczesnych oraz klasyków. Inspirują się również lokalną tradycją i historią. W ich repertuarze znalazły się spektakle: "[nie]paszancavała" Sokrata Janowicza, "Paulinka" Janki Kupały, "Bieżeńcy" Bożeny Diemjaniuk, "Ostatni świadkowie" Świetłany Aleksijewicz, "Romeo i Julia po białorusku" Szekspira w przekładzie Kanrada Krapiwy.

Organizatorami wydarzenia są: Akademia Supraska oraz Fundacja Teatr Czrevo. Partnerem wydarzenia jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

***

"A J C I E C K A N S T A N C I N B A J K O"

w wykonaniu Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce

na podstawie książki Doroteusza Fionika

oraz tekstów abp Jeremiasza i o. Arkadiusza Barańczuka

19 października 2018 - godz. 19:00 (piątek)

Akademia Supraska (ul. Klasztorna)

adaptacja, reżyseria: Joanna Troc

przygotowanie wokalne: Ewa Łukianiuk

multimedia: Maksym Fionik

występują: Anna Bielawska, Aleksandra Busłowska, Jacek Drużba, Ewa Iwaniuk, Kacper Keczyński,Mikołaj Keczyński, Ewa Kot, Paweł Janucik, Dominika Puc,

Julia Skorbiłowicz, Piotr Świderski, Maria Tarasiuk,

muzyka na żywo: Ewa Kot, Julia Skorbiłowicz, Piotr Świderski, Jacek Drużba

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji