Artykuły

Moskwa. Swietłana Aleksijewicz laureatką nagrody im. Anny Politkowskiej

Białoruska pisarka i laureatka literackiego Nobla z 2015 r. Swietłana Aleksijewicz została uhonorowana nagrodą im. Anny Politkowskiej, zamordowanej w 2006 r. rosyjskiej dziennikarki niezależnej. Nagrodę przyznaje międzynarodowa organizacja RAW in WAR.

Nagrodę przyznano Aleksijewicz za "odważne wystąpienia dotyczące niesprawiedliwości na przestrzeni poradzieckiej i udzielanie głosu tym, którzy trafili w pułapkę konfliktu w przeszłości lub teraźniejszości".

Członkini komitetu ds. nominacji do nagrody RAW in WAR 2018 (Reach All Women in WAR) Ełła Polakowa nazwała Aleksijewicz "głosem na rzecz moralności, pokoju i miłości".

Jak pisze na swoim portalu rosyjska redakcja Radia Swoboda, organizatorzy podkreślili, że krytyka aneksji Krymu, łamania praw człowieka w konflikcie w Donbasie i narastającego nacjonalizmu na Ukrainie przysporzyła jej wrogów wśród nacjonalistów w Rosji i na Ukrainie.

Drugą tegoroczną laureatką nagrody została Binalakshmi Nepram - indyjska aktywistka działająca od lat m.in. na rzecz kobiet, które ucierpiały w konflikcie zbrojnym w stanie Manipur.

Nagroda im. Anny Politkowskiej po raz pierwszy została przyznana w 2007 r., rok po zamordowaniu w Moskwie tej dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety". Pierwszą laureatką została Natalja Estemirowa, która podobnie jak Politkowska zajmowała się sytuacją w Czeczenii. Dwa lata później ona również została zamordowana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji