Artykuły

Wrocław. "Kontrabasista" w Klubie Pod Kolumnami

Dwa lata temu podbił serca widzów i jurorów w Nowym Jorku. Zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach od Stanów Zjednoczonych przez Europę aż po Azję. W sobotę 6 października przyjedzie do Wrocławia - "Kontrabasista", monodram bawiący do łez i powodujący łzy wzruszenia.

Zobaczymy go na jedynym występie we wrocławskim Klubie Pod Kolumnami. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Pewne jest jedno - "Kontrabasista" wyciska łzy widzów na całym świecie. Łzy radości i smutku. W tym monodramie jest wszystko - radość, groteska, nienawiść, bezsilność... Całe spektrum człowieczeństwa. Bez względu czy wystawiany w Nowym Jorku, w Albanii czy Rosji, za każdym razem wzbudza w widzach najgłębsze emocje. Jest jednocześnie ponadczasowy i ponadkulturowy - to zasługa Krzysztofa Pulkowskiego, który umiejętnie połączył genialny tekst Patricka Süskinda z kunsztem aktorskim Krzysztofa Rogacewicza

Psychodrama samotnego człowieka

- "Kontrabasista" to przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią monodram - mówi reżyser Krzysztof Pulkowski. - To rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę to właściwie każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością. Samotność kontrabasisty to pole do popisu dla jego wyobraźni. Wyobraźnia bohatera ukazuje widzowi szereg nie tylko komicznych, ale i dramatycznych zachowań.

Spektakl jest bardzo trudny dla aktora, jednak dobrze zagrany stanowi niebywały ładunek emocjonalny dla widza. To obraz człowieka pozornie szczęśliwego, o wysokiej pozycji społecznej - muzyka w państwowej orkiestrze. Z początku pewny siebie, wyolbrzymiający pozycję kontrabasisty w orkiestrze, ale z czasem (z każdym kolejnym drinkiem) tracący pewność siebie, ujawniający demony towarzyszące jego egzystencji.

- To jest cała psychodrama, bo to jest wizyta u psychoanalityka i to tak wygląda - opowiada Krzysztof Rogacewicz, grający tytułową rolę. - Człowiek otwiera się właściwie przed samym sobą. Najtrudniej chyba jest spojrzeć w głąb samego siebie i dostrzec wady. Każdy ma jakieś kompleksy i w większości przypadków nie potrafimy sobie z nimi poradzić.

Nagrody

Spektakl "Kontrabasista" w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza i reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego został zakwalifikowany na United Solo, największy i najbardziej prestiżowy festiwal na świecie odbywający się co roku w Nowym Jorku, w centrum Manhattanu, w Row Theater przy 42 ulicy. Jest to festiwal, który trwa 10 tygodni, prezentuje się na nim ponad 120 podmiotów w różnych formach ekspresji, a spektakle ocenia 70 jurorów. "Kontrabasista" na tym festiwalu zdobył znaczącą nagrodę - Best International Show.

W Albanii, w Alamono, na The 15th International Monodrama Festiwal zdobył wielką nagrodę - THE BEST MALE ROLE.

W Rosji, w Orle na 8 Międzynarodowym Festiwalu Spektakli Kameralnych i Monodramów zdobył Specjalną Nagrodę Festiwalu.

Twórcy

Patrick Süskind - niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka trochę w Monachium, a częściej w Paryżu. Jego najgłośniejsza powieść "Pachnidło" (1985) zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006 została zekranizowana przez Toma Tykwera. Jednoaktowy monolog "Kontrabasista" z 1981 był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych (około 500 przedstawień).

Krzysztof Rogacewicz - absolwent PWST we Wrocławiu, rocznik 1991r. W latach 1992-95 aktor Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 aktor Teatru Maska w Jeleniej Górze. W 2005 r. nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu "Pastorałki" wg. Tytusa Czyżewskiego. Zagrał w kilku filmach fabularnych między innymi: "Komornik", "Ballada o spokojnym człowieku" oraz w filmie węgierskiej produkcji na podstawie powieści Stanisława Lema "1" . Zagrał epizody aktorskie w kilku serialach telewizyjnych. Od 2006-15 członek kabaretu "PAKA".

Krzysztof Pulkowski - niezależny artysta, reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, scenarzysta i pisarz, ale również producent. Pracując nad czymkolwiek zawsze myśli o odbiorcy - czytelniku, słuchaczu, widzu. Zawsze daje z siebie 50%, bowiem - aby dzieło się dopełniło - drugie tyle musi dać odbiorca.

***

Co: monodram "Kontrabasista"

Gdzie: Klub Pod Kolumnami, pl. św. Macieja 21, Wrocław

Kiedy: 6 października 2018, sobota, godzina 18.00

Wstęp wolny

Rezerwacja - info@kolumny.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji