Artykuły

Żyrardów. artKciuk dla Maciejewskiego

22 września podczas Festiwalu Miasto Gwiazd Łukasz Maciejewski odebrał statuetkę artKciuka 2018.

Łukasz Maciejewski to Osobowość niezwykła. Człowiek wielu talentów, zarówno świetnie słucha, jak i opowiada. Współtwórca setek festiwali, juror, krytyk teatralny, filmowy i dużo dużo więcej. Do tego ujmująco skromny. Kobiety Aktorki go uwielbiają... i nie tylko ONE. Styl i klasa!

Laureat artKciuka 2018 będzie naszym Gościem na X jubileuszowej edycji Festiwalu w Żyrardowie, Miasto Gwiazd. Gala wręczenia statuetki (oj ciężki to kaliber!) odbyła suę 22 września (sobota) o 18.30 na Bielniku (ul. Dittricha 16).

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci").

Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Juror, moderator i organizator kilkuset festiwali filmowych. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: "Kino za Rogiem" i "Aktorki na Bielanach" (Warszawa), "Magiel filmowy" (Wrocław), "Przywrócone arcydzieła" (Kraków). Ambasador akcji "Kultura Dostępna w kinach", ekspert stacji "HBO" i "Cinemax". W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino "Millennium".

Autor wielu książek (m.in. "Przygoda myśli", "Wszystko jest lekko dziwne" - wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, "Flirtując z życiem" - wywiad-rzeka z Danutą Stenką, "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura, autor cyklu "Z fotela Łukasza Maciejewskiego" (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej". Czterokrotnie nominowany do tytułu "Człowieka Roku Małopolski". W 2018 roku dwukrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W 2017 roku opublikował tom "Aktorki. Odkrycia" oraz polsko-angielski album "Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości". Obie książki zyskały status bestsellera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji