Artykuły

Łódź. 61. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

26 września o godz. 13.00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi zaprezentowana zostanie 61. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących. Sztukę "Tydzień, nie dłużej..." wyreżyserowała społecznie - jak wszystkie spektakle w ramach cyklu - Ewa Pilawska.

Komedia francuskiego dramaturga Clémenta Michela opowiada historię trójki bohaterów - On, Ona i... ten drugi. Czy to miłosny trójkąt czy wyrafinowana mistyfikacja? Czy ten drugi to przysłowiowe trzecie "koło u wozu"? A może "koło ratunkowe"? Czy pojawienie się w życiu zakochanej pary drugiego mężczyzny może wróżyć coś dobrego? Czy może jak mówi jedna z postaci "układ we troje nie może się udać i zawsze ktoś nie wytrzymuje i odchodzi"? Ile zabawnych sytuacji może to spowodować w zaledwie siedem dni? I czy w tak krótkim czasie można ułożyć sobie życie?

Autor: Clément Michel

Reżyseria: Ewa Pilawska

Obsada: Małgorzata Goździk, Jakub Kotyński, Michał Lacheta

Didaskaliusz: Arkadiusz Wójcik

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory w Teatrze Powszechnym wystawiono 60 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu - dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób - widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille'a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród niewidomej widowni - widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji