Artykuły

Warszawa. Gniewni chłopcy i wielki powrót Beatlesów

"Irańska konferencja" Wyrypajewa w Teatrze Dramatycznym, a może "Deprawator" z Malajkatem i Sewerynem w Polskim? Premiery nowego sezonu na warszawskich scenach.

Wybraliśmy dla Was najciekawsze premiery przełomu września i października. Oto one:

"IRAŃSKA KONFERENCJA"

Prapremiera sztuki Iwana Wyrypajewa, który również wyreżyserował spektakl. To będzie "duża dawka humoru i inteligentnej ironii, połączona z ważkimi pytaniami i diagnozami współczesności" - zapowiadają twórcy. W Kopenhadze odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona sytuacji Iranu. Naukowcy, dziennikarze, duchowni rozmawiają o tym, w jaki sposób mogą się porozumieć ludzie wychowani w innych tradycjach. W obsadzie m.in. Agata Buzek i Redbad Klynstra. Teatr Dramatyczny, Scena na Woli, premiera 14.09.

***

"GNIEW"

"Wychodząc od indywidualnych doświadczeń trójki aktorów Teatru Powszechnego oraz czwórki chłopców w wieku 12-15 lat, chcemy, z ich udziałem, zastanowić się, jak wyrażany jest gniew" - wyjaśniają twórcy spektaklu. Reżyseria Małgorzata Wdowik. "Gniew" zobaczy w Powszechnym, Teatr Powszechny, premiera 21.09.

***

"WIDOK Z MOSTU"

Agnieszka Glińska wzięła na warsztat dramat Arthura Millera. "Widok z mostu" [na zdjęciu] porusza niezwykle aktualny temat imigrantów. Lata 50. Nowy Jork. Eddie z żoną wychowują dorastającą siostrzenicę. Ich życie diametralnie się zmienia, gdy zjawiają się u nich kuzyni z Sycylii, którzy nielegalnie przedostali się do USA. Muzyka: Jan Młynarski. Teatr Dramatyczny, premiera 28.09.

***

"DEPRAWATOR"

Rzecz o polskości w mistrzowskiej obsadzie! Sztuka Macieja Wojtyszki opowiada o spotkaniach Czesława Miłosza (Wojciech Malajkat) z Witoldem Gombrowiczem (Andrzej Seweryn) podczas wakacji pod Niceą w 1967 r. Goszczący w tym czasie u Miłosza Zbigniew Herbert, przedstawiciel młodszego pokolenia, ma pretensje do "starych mistrzów" o stosunek do Polski i Polaków... Teatr Polski, Scena Kameralna, premiera 28.09.

***

"NIETOTA"

Nowy spektakl w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, nawiązujący do twórczości Tadeusza Micińskiego. W sztuce wykorzystana zostanie zbiorowa, wirtualna rzeczywistość i nowe technologie. Na scenie m.in. Aleksandra Bożek i Julia Wyszyńska. Teatr Powszechny, premiera 6.10.

***

"TWIST AND SHOUT"

Po sukcesie "Rapsodii..." z hitami Queen, Rampa zaprasza na widowisko muzyczne z kultowymi przebojami Beatlesów w nowych aranżacjach Jana Stokłosy, kierownika muzycznego spektaklu. W głównej roli zobaczymy Jakuba Wociala, znanego ze wspomnianej "Rapsodii..." czy "Jesus Christ Superstar". Będzie to opowieść o projektancie mody, który powrócił do Warszawy, by stworzyć unikatową kolekcję. W kamienicy, w której zamieszkał, podejrzane działania lokatorów skupiają się wokół tajemniczego weterana - Sierżanta Pieprza... Teatr Rampa, premiera 6.10.

***

"SEN NOCY LETNIEJ"

To bez wątpienia jedna z najczęściej wystawianych na świecie sztuk Szekspira. "Noc, która miesza wszystko ze wszystkim, świat ludzi i elfów, odmienia uczucia, a nadchodzący sen odkrywa prawdziwe namiętności. Współczesna interpretacja węgierskiego reżysera Gabora Matę pełna jest miłości, energii i śmiechu" - piszą twórcy spektaklu. Teatr Dramatyczny, premiera 12.10.

***

"PORWANIE MINOTAURA"

Współczesna interpretacja słynnego mitu o Ariadnie i Minotaurze w reż. Adama Radeckiego. Autorem muzyki do tej mikro-opery jest Marcin Masecki. Na scenie: Barbara Kinga Majewska i Piotr Polak. Teatr Nowy, premiera 13.10.

***

"ANTYGONA"

Grecka tragedia Sofoklesa w reż. Agnieszki Korytkowskiej. Opowieść o zbuntowanej Antygonie, która wbrew zakazowi postanawia pochować ciało swojego zmarłego brata, oraz ojej pełnej pokory siostrze, Ismenie. Która postawa jest dziś bardziej przekonująca? Obsada przedstawienia łączy cztery pokolenia aktorskie. Antygonę gra Paulina Gałązka, Ismenę - Katarzyna Ucherska. Teatr Ateneum, premiera 13.10.

***

"KRZESŁA"

Słynny dramat Eugene Ionesco, opatrzony mianem "tragicznej farsy", w reż. Piotra Cieplaka. Stary i Stara (w tych rolach Ewa Szykulska i Leon Charewicz), obydwoje po dziewięćdziesiątce, czekają na Mówcę, dzięki któremu będą mogli opuścić ten świat. Ich wspólne życie pełne było niespełnionych marzeń i pragnień. Pustkę codzienności ubarwiają sobie opowiadaniem nieustannie tych samych wspomnień i anegdot. Teatr Polonia, premiera 25.10.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji