Artykuły

Opole. "Zraniony jeleń", czyli wszystko jest poezją

Nowy spektakl w repertuarze Opolskiego Teatru Lalki i Aktora to autorskie dzieło katalońskiego artysty Joana Baixasa, oparte na twórczości Federica Garcii Lorki.

Fabryka, Nowy Jork, Hawana - trzy miejsca, trzy akty łączą poetyckie teksty z różnych etapów krótkiego, bo zaledwie 38-letniego życia Lorki (zamordowanego w 1936 r., na początku hiszpańskiej wojny domowej). Smutek, przygnębienie, spotęgowane obserwacjami z epicentrum Wielkiego Kryzysu, ustępują, gdy mrok rozświetli słońce, zabrzmią gorące kubańskie rytmy... Co to jest poezja? Połączenie dwóch słów, którego nikt by się nie spodziewał, na przykład

"zraniony jeleń" - słyszymy ze sceny. W spektaklu Baixasa, reżysera, scenografa i scenarzysty, wszystko jest poezją. Każde słowo, każdy gest, ruch, rekwizyt. Jakich nabiorą znaczeń, to już zależy od wrażliwości widza. Każdego z osobna.

Opolski teatr lalek na "Zranionego jelenia" zaprasza we wto-rek o godz. 11.00 i 18.00. Po spektaklach dla szkół OTLiA proponuje młodym widzom rozmowę o poezji, teatrze, sztuce interpretacji. Spotkania poprowadzi krytyk literacki Bartosz Suwiński.

Warto także w foyer małej sceny OTLiA obejrzeć wystawę rysunków Joana Baixasa, których bohaterami są... opolanie.

Joan Baixas "Zraniony jeleń. Samotność i radość słowami poezji i prozy Federica Garcii Lorki". Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Premiera: 22 września 2018.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji