Artykuły

Warszawa. Jakich artystów szukać na Szalonych Dniach Muzyki?

Przez dwa i pół dnia w Warszawie odbędzie się 55 koncertów, wystąpi ponad tysiąc muzyków. Dziewiąta edycja Szalonych Dni Muzyki odbędzie się 28-30 września w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Tych artystów posłuchamy na festiwalu.

EWA TRACZ

Pochodząca z Hrubieszowa młoda śpiewaczka jest dzisiaj wschodzącą gwiazdą światowej opery. Gdziekolwiek się zaprezentuje, zbiera doskonałe recenzje.

Jest absolwentką studiów doktoranckich w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie dr hab. Ewy Biegas. Głos kształciła też w przeznaczonej dla wybitnie zdolnych młodych śpiewaków Akademii Operowej Teatru Wielkiego, a z Warszawy wyfrunęła w świat, konkretnie do Accademia Teatro alla Scala w Mediolanie.

W La Scali debiutowała na scenie w 2016 roku, zaledwie pięć lat po swoim polskim debiucie. Tempo ma więc błyskawiczne. Nie był to jednorazowy epizod - z Mediolanem związana jest do dziś. W kraju można ją było podziwiać m.in. na deskach Opery Śląskiej i Wrocławskiej. Jej głos towarzyszył otwarciu nowej siedziby katowickiej NOSPR. Teraz cieszyć się jej talentem może publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Niedawno można ją było tam oglądać w "Carmen" wyreżyserowanej przez Andrzeja Chyrę. O ile spektakl został przyjęty przez publiczność i krytyków raczej chłodno, to rola Tracz grającej Micaelę - entuzjastycznie. Recenzenci chwalili jej ekspresyjność i płynne prowadzenie frazy. Niebawem jej kolejna premiera w tym samym miejscu - tym razem "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego.

Ewa Tracz wystąpi m.in. w PIĄTEK 28 września o godz. 21.30 w koncercie "Sny miłosne" w sali Nowy Świat, a także w SOBOTĘ 29 września o godz. 11 w koncercie "Baletowe sny" w sali Nowy Świat.

***

TRIO JAZZOWE MARCINA MASECKIEGO

Marcin Masecki to artysta niezwykły. Ma nie tylko, co oczywiste, potężny talent muzyczny, ale też namiętność do bezkompromisowego i pozbawionego strachu przekuwania swoich pomysłów w rzeczywistość. Jest kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej, oryginalnych interpretacji Chopina, Bacha, Beethovena. Prowadzi zespół Profesjonalizm, współtworzy Warszawską Orkiestrę Rozrywkową, nagrywa z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słupcy, z Janem Młynarskim stoją za przedsięwzięciem Jazz w Wielkim Mieście.

Stoi też na czele Tria Jazzowego Marcina Maseckiego, w którym towarzyszą mu perkusista Jerzy Rogiewicz i kontrabasista Piotr Domagalski. - To właśnie na styku znanych form powstają nowe. A najciekawsze rzeczy dzieją się tam, gdzie ortodoksi wykrzykują: "To już nie jest jazz", czyli tam, gdzie nie ma jeszcze definicji. W trio gramy standardy jazzowe okraszone moimi autorskimi epizodami. Ale generalnie jazz przez duże J - mówił w rozmowie z "Co Jest Grane 24" Marcin Masecki.

Trio Jazzowe Marcina Maseckiego - SOBOTA,29 września, godz. 20. Sala Amerykański Sen w namiocie na pl. Teatralnym. Wstęp wolny.

***

PIOTR ORZECHOWSKI "PIANOHOOLIGAN" I KUBA WIĘCEK

Spotkanie dwóch doskonałych muzyków młodego pokolenia w koncercie, w którego programie są zarówno "Wariacje" op. 4 Henryka Mikołaja Góreckiego, jak i improwizacje jazzowe. "Jazz wytycza nowe kierunki, wyznacza nowe granice, a może raczej ich brak. Pokazuje, jak dalece człowiek może się otworzyć. Nie chcę myśleć, że gram tylko jazz, bo wtedy nigdy się z tego stylu nie wyzwolę" - mówi Piotr Orzechowski, jeden z najzdolniejszych i najciekawszych współczesnych polskich pianistów. Ma w sobie artystyczny niepokój, ale też wywołujące potężne wrażenie skupienie. Jego podejście do sztuki napędzane jest ciekawością i głęboką wiarą, że muzyka może wciąż poruszać, wzruszać, wytrącać z codzienności. Jest autorem kilku doskonałych płyt, w zeszłym roku nagrał arcyciekawą - formalnie, artystycznie - "24 Preludes & Improvisations", zderzającą reguły tradycji z osobistą wolnością wyobraźni.

Drugim bohaterem koncertu będzie Kuba Więcek, saksofonista altowy, autor płyty "Another Raindrop", która ukazała się nakładem wyśmienitej serii Polish Jazz (wznowionej w 2016 roku). Podobnie jak inni artyści młodego pokolenia Więcek ma szacunek dla tradycji, ale też i mądre, czułe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość - w jego płytotece można znaleźć Johna Coltrane'a i Flying Lotusa, Charliego Parkera i Bon Ivera, artystów o różnych wrażliwościach, odmiennym podejściu do sztuki, tworzenia, w końcu życia. "Another Raindrop" oraz seria doskonałych koncertów to tylko początek (godny Hitchcocka!) kariery Więcka - nie tyle warto, ile trzeba bacznie go obserwować, wsłuchiwać się w jego muzykę.

A już pod koniec września Orzechowski i Więcek połączą siły i talenty w projekcie "Variations". Jak czytamy w zaproszeniu na koncert: "Na gruncie swojej wizji spontanicznej, scenicznej rozmowy Orzechowski i Więcek odkrywają dzieło Góreckiego na nowo, przenosząc zastaną strukturę w świat nieoczekiwanych zwrotów jazzowej reinterpretacji.

Piotr Orzechowski "Pianohooligan" i Kuba Więcek -PIĄTEK, 28 września, godz. 20.30. Sala Raj Utracony.

***

AGNIESZKA DUCZMAL

"Najsłynniejsza polska dyrygentka" - można przeczytać na stronie internetowej jej zespołu. I jeszcze, że "porusza się jak płomień". Należałoby do tego dodać, że to także muzyczna pionierka i twórczyni jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie.

Założyła ją w 1968 roku, jeszcze jako studentka dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1977 roku jest to oficjalnie orkiestra radiowa, dziś znana jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus". Wspólnie zarejestrowali pół setki płyt i zagrali niezliczoną ilość koncertów dla radia i telewizji w Polsce, ale też m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Są w nieustającej podróży, której szlak prowadzi przez najwspanialsze sale koncertowe na świecie - Concertgebouw w Amsterdamie, Tokyo Opera City Concert Hall, Filharmonię Berlińską czy mediolańską La Scalę, gdzie Duczmal poprowadziła koncert jako pierwsza kobieta dyrygent w historii.

Jest posiadaczką tytułu "La Donna del Mondo", któremu patronuje UNESCO, i całej masy prestiżowych nagród. W tym roku została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt dokonań artystycznych.

Agnieszka Duczmal dyrygować będzie w SOBOTĘ 29 września o godz. 15 podczas koncertu "Orient Express" w sali Nowy Świat i o godz. 18 podczas koncertu "Pocztówka z Nowego Jorku" w sali Raj Utracony.

***

NIE PRZEGAP NA FESTIWALU SZALONE DNI MUZYKI

PIĄTEK, 28 WRZEŚNIA

Godz. 21.30, sala Nowy Świat

"Sny miłosne" - koncert

Wykonawcy: Ewa Tracz - sopran, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej , dyrygent Rafał Kłoczko.

Program: Siergiej Prokofiew "Romeo i Julia" balet, Karol Szymanowski aria Roksany z opery "Król Roger", Karol Szymanowski "Harnasie" balet, Ignacy Jan Paderewski aria Ulany z opery "Manru", Aleksander Tansman "Sextuor" balet, Piotr Szewczyk "American Dreams".

*

SOBOTA, 29 WRZEŚNIA

Godz. 11, sala Nowy Świat

"Baletowe sny" - koncert dla dzieci

Wykonawcy: Ewa Tracz - sopran, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, dyrygent Rafał Kłoczko.

Program: Siergiej Prokofiew " Romeo i Julia" balet, Karol Szymanowski " Pieśni kurpiowskie" i "Harnasie" balet, Aleksander Tansman muzyka baletowa.

Godz. 15, sala Nowy Świat

"Orient Express" - koncert

Wykonawcy: Jarosław Żołnierczyk - skrzypce, Orkiestra Kameralna

Polskiego Radia Amadeus, dyrygent Agnieszka Duczmal.

Program: Gustav Holst " St. Paul's Suite" op. 29 nr 2, Camille Saint-Saens " Introdukcja i Rondo capriccioso", Lew Knipper " Radif" suita na tematy irańskie, Pablo Sarasate " Romanza Andaluza" z cyklu "Tańce hiszpańskie", Isaac Albéniz " Asturias", Leroy Anderson " Plink, Plank, Plunk!"

Godz. 17, sala Nowy Świat

"Pocztówka z Warszawy" - koncert

Wykonawcy: Piotr Orzechowski " Pianohooligan" - fortepian, Polska

Orkiestra Radiowa, dyrygent Michał Klauza.

Program: Henryk Wars " Koncert fortepianowy", Henryk Wars " Szkice miejskie", Mieczysław Wajnberg " Melodie polskie op. 47".

Godz. 19.15, sala Nowy Świat

"Kodály, Dvorák" - koncert

Wykonawcy: Pablo Ferrández - wiolonczela, Sinfonia Varsovia, dyrygent Lio Kuokman.

Program: Zoltán Kodály " Ballet Music", Antonín Dvorák " Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104"

Godz. 20.30, sala Ziemia Obiecana

"Na cztery ręce" - koncert

Wykonawcy: Ravel Piano Duo, Agnieszka Kozło - fortepian, Katarzyna Ewa Sokołowska - fortepian.

Program: Antonín Dvorák " Legendy op. 59 nr 1, 3, 10", Roman Palester " Sonatina", Maurycy Moszkowski " Kalejdoskop op. 74", Juliusz Zarębski " Deux morceaux en forme de Mazurka op. 5", Ignacy Friedman " 5 Walców na 4 ręce op. 51".

*

NIEDZIELA, 30 WRZEŚNIA

Godz. 12, sala Ziemia Obiecana

"Południowa melancholia" - koncert

Wykonawcy: Pablo Ferrández - wiolonczela, Plamena Mangova - fortepian.

Program: Max Bruch "Kol Nidrei op. 47", Siergiej Rachmaninow " Sonata wiolonczelowa op. 19".

Godz. 14, sala Raj utracony

"Bohaterska suita" - koncert

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, dyrygent Wojciech Pławner; Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, dyrygent Maciej Tomasiewicz.

Program: Andrzej Panufnik "Uwertura bohaterska" i "Concerto Festivo", Michał Kondracki "Żołnierze (Parade)" obrazek symfoniczny na orkiestrę, Alfred Schnittke "Gogol Suite".

Godz. 18, sala Nowy Świat

"Pojedynek na smyczki" - koncert

Wykonawcy: Emmanuel Strosser - fortepian, Piotr Kostrzewa - kotły , Sinfonia Varsovia, dyrygent Jurek Dybał.

Program: Bohuslav Martinu " Koncert podwójny na dwie orkiestry smyczkowe, fortepian i kotły", Krzysztof Penderecki " Emanacje" na dwie orkiestry, Ralph Vaughan Williams " Fantazja na tematy Thomasa Tallisa".

Teatr Wielki-Opera Narodowa, pl. Teatralny 1. Bilety: 12-17 zł.

Program: www.szalonednimuzyki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji