Artykuły

Śląskie. Andrzej Lampert odznaczony za zasługi dla regionu

W piątek 21 września na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu, po spektaklu "Romeo i Julia" Ch. Gounoda, Andrzej Lampert, tenor urodzony w Chorzowie, odebrał Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Artysta kreuje rolę tytułową we wspomnianej operze, pod kierownictwem muzycznym Bassema Akiki i w reżyserii Michała Znanieckiego. Odznaczenie wręczyła Lucyna Ekkert, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Nauki i Kultury.

Bohater wieczoru nie ukrywał emocji. Podkreślał też, że mimo występów na całym świecie, Śląsk ma szczególne miejsce w jego sercu i tu czuje się najlepiej. Dziękował Łukaszowi Goikowi, dyrektorowi Opery Śląskiej, a także innymi osobom, które wspierają go na drodze artystycznej.

- Jestem bardzo przejęty i wzruszony. Dziękuję wszystkim, którzy dla mnie tyle uczynili. Kiedyś nie wiązałem swojej przyszłości z operą, ale jak się okazuje, nigdy nie mów "nigdy". Z tym miejscem w Bytomiu czuję się bardzo związany i nigdzie indziej nie czuję się tak doceniany - mówił artysta.

Andrzej Lampert, występujący na polskich i zagranicznych scenach operowych, aktywnie promuje śląską kulturę oraz tradycję muzyczną. Artysta, który zadebiutował w 2010 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego, pozostaje wierny śląskiej publiczności.

W grudniu 2018 roku ponownie wystąpi w "Traviacie" Verdiego , tym razem w interpretacji Michała Znanieckiego.

O artyście: Ukończył w swoim rodzinnym mieście Wydział Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej, aby następnie studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zainteresowania tą dziedziną zaowocowały wygraniem konkursu "Szansa na sukces", w którym śpiewał również repertuar klasyczny, wieloma występami w TV oraz nagraniem szeregu płyt, m.in. z zespołem PIN. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Wokalno - Aktorskim w klasie śpiewu Janusza Borowicza, którą ukończył z wyróżnieniem. 24 czerwca 2017 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas XI Gali Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury Andrzej Lampert został uhonorowany tytułem "Najlepszy śpiewak operowy". W 2017 roku wykonał brawurowo partię Romea w premierowym spektaklu Ch. Gounoda "Romeo i Julia" w Operze Śląskiej w Bytomiu w reżyserii Michała Znanieckiego, za którą otrzymał 26 marca 2018 roku "Złotą Maskę" Nagrodę Teatralną Zarządu Województwa Śląskiego w kategorii "Rola aktorsko-wokalna". Podczas tej uroczystości został uhonorowany także Nagrodą im. Zbigniewa Grucy przyznawaną przez redakcję "Dziennika Teatralnego".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji