Artykuły

Opole. "Zraniony jeleń" w Teatrze Lalki i Aktora

Spektakl na kanwie twórczości hiszpańskiego poety i dramaturga Federico Garcii Lorki reżyseruje Joan Baixas, wybitny kataloński reżyser, malarz, aktor i lalkarz. Premierowe przedstawienie w sobotę o 17.00

"Zraniony jeleń" [na zdjęciu] to autorska interpretacja "Poety w Nowym Jorku" Lorki, jednego z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich pisarzy XX wieku. Jego twórczość wciąż inspiruje artystów na całym świecie. - Naszym celem jest pokazanie poezji Lorki publiczności - mówi reżyser Joan Baixas (także scenariusz i scenografia do opolskiego przedstawienia są jego dziełem). - Chcemy pokazać, że poezja we współczesnym świecie ma swoje miejsce i siłę.

Joan Baixas to wybitny kataloński reżyser, malarz, aktor i lalkarz. Z zespołem opolskiego teatru lalek, który chwali za profesjonalizm, pracuje po raz pierwszy, ale jak zaznacza, jego związki z polską kulturą mają dłuższą historię. A za największych twórców teatru XX wieku uznaje Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora ("Miałem szczęście spędzić z nim trochę czasu").

W "Zranionym jeleniu" wykorzystuje animacje i różne formy plastyczne. Spektakl współtworzy także - grana "na żywo" - muzyka Marcina Mirowskiego. Teksty Lorki na język polski przełożyli: Leszek Engelking (wiersze) i Aneta Piechnik (proza). Przedstawienie adresowane jest do widzów dorosłych i młodzieży (od 15 lat).

Po spektaklach dla szkół OTLiA będzie zapraszać widzów na spotkania i rozmowy o poezji, sztuce i teatrze pod hasłem "Improwizowane głosy. Na motywach Lorki".

W obsadzie wyłącznie kobiety: Agnieszka Zyskowska-Biskup, Joanna Pasternak, Anna Wieczorek, Anna Jarota i Elżbieta Żłobicka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji