Artykuły

Sen Horodniczego

W ramach prezentacji Teatru Rzeczypospolitej wystąpił na scenie warszawskiego Teatru "Studio" - Teatr im. S. Żeromskiego z Kielc z przedstawieniem "Rewizora" Gogola w reżyserii Bogdana Augustyniaka. W powojennym polskim teatrze rolę Horodniczego - główna postać tej sztuki - grał niezapomniany Jan Kurnakowicz z tą swoją kresową intonacją i rytmem zdań. Grał trzy razy: we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. Wielu widzom jego kreacja utożsamiła, się z charakterem "Rewizora" w ogóle. W samej zresztą Rosji, od ponad 150 lat, chętnie Widziano tę sztukę jako przemożnie zabawną komedię. Widownia zawsze spragniona była śmiechu! Z czasem niektórzy reżyserzy odchodzili od stylu komedii czy groteski dla wydobycia istotniejszych walorów tekstu.

Bogdan Augustyniak postąpił jeszcze inaczej. Przygodę Horodniczego przeniósł w sferę snu. Tekst może stracił przy tym na drapieżności, ale warstwa pantomimiczna spektaklu z nawiązką to wyrównała. Spotkały się i zapewne zderzyły tutaj, dwie wielkości - reżyser i scenograf. Nikt nikogo nie zmiażdżył. Przecież scenograf musi ostatecznie podporządkować się wizji reżysera. Więc postacie ze snu Horodniczego, poza nim samym i Chlestakowem, miały wyłącznie szare kostiumy i twarze. Ale jakie to były szarości! Adam Kilian chętnie manifestuje w teatrze swoją wrażliwość na kolor, więc i jego szarości w "Rewizorze" są wysmakowane. Coś z tym barw zmierzchu i nierealności miały w sobie ruchy postaci wtórujących głównym bohaterom komedii. Bohdan Głuszczak jako konsultant ruchowo-pantomimicznej warstwy spektaklu doskonale uściślił koncepcje reżyserskie. Jego somnambuliczny, chwilami złowieszczy tłum nie tworzył jedynie tła, lecz ogromnie sugestywnie komentował akcję. Kapitalnym pomysłem było wzbogacenie i "podrysowanie" przedstawienia muzyką Musorgskiego, która jest tutaj pełna ozdobności i pychy. (Opracowanie muzyczne Andrzej Florczak.

Aktorstwo w tym przedstawieniu jest przekonujące. Dynamicznie zagrali swoje role przede wszystkim Edward Kusztal jako Horodniczy i Sławomir Holland w roli Chlestakowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji