Artykuły

Kraków. Plany otwarcia galerii Jerzego Dudy-Gracza

Ponad 20 mln zł kosztowały w ostatnich czterech latach remonty Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Za środki gminy i unijne udało się odnowić 70-80 proc. powierzchni tej instytucji. Są plany, by w 2019 r. znalazła tu miejsce galeria Jerzego Dudy-Gracza.

- Remonty nie są celem samym w sobie, ale celem jest stworzenie nowoczesnego centrum kultury w Polsce, które będzie służyć mieszkańcom - powiedział na konferencji prasowej w czwartek dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) Zbigniew Grzyb.

Jak poinformował, w latach 2014-2018 wyremontowanych zostało 70-80 proc. powierzchni NCK za kwotę ponad 20 mln zł.

Tylko w ostatnie wakacje za 8 mln zł z gminy Kraków oraz Unii Europejskiej gruntownie odnowiono salę teatralną NCK, montując w niej m.in. prawie 600 nowych foteli. W latach poprzednich metamorfozę przeszły inne pomieszczenia NCK, ale i podwórko otaczające budynek.

Na czwartkowej konferencji prasowej dyrekcja i pracownicy placówki opowiadali o planach na najbliższy sezon artystyczny, natomiast wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zapowiedział, że są plany, aby w przyszłym roku we wnętrzach NCK otworzyć galerię prac malarza Jerzego Dudy-Gracza.

- Agata Duda-Gracz (reżyserka i scenografka, córka artysty) obserwując to, co się tutaj dzieje i widząc w jaki sposób funkcjonuje galeria Zdzisława Beksińskiego, zdecydowała się na podpisanie listu intencyjnego pozwalającego nam w przyszłym roku otworzyć galerię Jerzego Dudy-Gracza - powiedział wiceprezydent Krakowa.

Szczegółową ofertę NCK będzie można poznać, odwiedzając tę placówkę w sobotę - odbędzie się wówczas dzień otwarty, czyli tzw. Kombinat Kultury. W tym dniu w odnowionej sali teatralnej wystąpi zespół Mikromusic.

Natomiast w niedzielę publiczność NCK posłucha Stanisławy Celińskiej, która zaprezentuje utwory z najnowszej płyty "Malinowa". Na płytę składa się 12 autorskich tekstów artystki i dwie piosenki napisane przez Dorotę Czupkiewicz. Za muzykę, aranżacje i produkcję - podobnie jak przy poprzednich płytach - odpowiedzialny jest Maciej Muraszko.

W planach na ten sezon artystyczny NCK są m.in. festiwale: Ballet OFFFestival - w programie warsztaty taneczne, spektakle twórców polskich i zagranicznych; Open Eyes Festival - prezentacja polskich wydarzeń artystycznych przed zagranicznymi gośćmi, którzy będą brać udział w konferencji Open Eyes Economy Summit; Festiwal Teatrów dla Dzieci - przegląd przedstawień dla dzieci podczas ferii zimowych.

Nowohuckie Centrum Kultury rocznie odwiedza ok. pół miliona osób. Placówka działa od 1983 r. Kieruje bogatą ofertę kulturalną dla wszystkich grup wiekowych. Organizuje festiwale, spotkania z artystami, koncerty, wystawy, warsztaty. Placówka dysponuje jedną z największych scen teatralnych w Krakowie. W Centrum działają m.in. zespoły góralskie Hamernik i Mały Hamernicy, zespół pieśni i tańca Nowa Huta, Grupa Wokół Centrum, Teatr Ab Intra i kilkanaście innych zespołów, reprezentujących różnorodne aktywności taneczne i artystyczne. Popularnością cieszy się galeria Zdzisława Beksińskiego mieszcząca się w NCK.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji