Artykuły

Warszawa. Podsumowanie Roku Polsko-Niemieckiego

Około 260 koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, performance'ów, dyskusji i warsztatów odbyło się w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006, zakończonego oficjalnie 18 maja. Imprezy odbywały się w 50 miastach niemieckich, a udział w nich wzięło prawie pół miliona widzów - wynika z danych Instytutu im. Adama Mickiewicza

Wśród ważnych wydarzeń muzycznych Roku Polsko-Niemieckiego znalazły się m.in. koncert w Katedrze Muenster "Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora oraz koncert Tomasza Stańko i Simple Acoustic Trio w Augsburgu. W najbliższych miesiącach przygotowywana jest jeszcze m.in. seria koncertów polskiej muzyki współczesnej.

Polski teatr obecny był w najważniejszych teatralnych miejscach Niemiec - m.in. we frankfurckim Schauspielhaus i w Teatrze Hebbel am Ufer w Berlinie. Odbyła się druga edycja festiwalu polskiego teatru "Polski Express 2", na którym zaprezentowane zostały m.in. spektakl "Wałęsa" Michała Zadary [na zdjęciu] i "Trzy stygmaty Palmera Eldrichta" Jana Klaty. Na jesień przygotowywana jest premiera spektaklu "Transfer" na podstawie sztuki i w reżyserii Jana Klaty. Projekt poruszać będzie sprawę wysiedleń Polaków i Niemców.

Polska sztuka w Niemczech była reprezentowana głównie poprzez projekty prezentujące sztukę współczesną. Odbyły się dziesiątki wystaw klasyków polskiej sceny artystycznej - Leona Tarasewicza czy Zofii Kulik, ale także artystów młodego pokolenia - Rafała Bujnowskiego, Cezarego Bodzianowskiego, Zbigniewa Rogalskiego. Kilku polskich artystów, m.in. Paweł Althamer i Robert Kuśmirowski, wzięło udział w Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Współczesne kino fabularne prezentowane było m.in. w ramach projektu "Filmland Polen". W comiesięcznych pokazach w różnych miastach Niemiec udział wzięło ponad 5 tys. widzów, którzy zobaczyli m.in. "Pręgi" Magdaleny Piekorz i "Długi weekend" Roberta Glińskiego. Polskie kino obecne było również na majowym Festiwalu Polskiego Filmu w Berlinie. Zorganizowano m.in. pokazy kina offowego i przegląd twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Przygotowany został również katalog "Młode kino polskie".

Kilkanaście wydarzeń związanych z Rokiem Polsko-Niemieckim odbyło się również w Polsce. Koncert kończący obchody Roku odbył się w warszawskiej Filharmonii Narodowej. W lutym na ulicy Zielnej zawisł baner przedstawiający 15 portretów twórców kultury Polski i Niemiec - na powierzchni 812 m kw. umieszczono wizerunki m.in. Adama Mickiewicza, Artura Rubinsteina, Witolda Gombrowicza, Tomasza Manna, Fridericha Nietschego. Odbyło się także kilka konkursów i artystyczne wymiany polsko-niemieckie. Niemcy były także gościem honorowym tegorocznych Międzynarodowych Tagów Książki w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji