Artykuły

Warszawa. Dziś wystawa poświęcona Marcinowi Jarnuszkiewiczowi

Już od dzisiaj w Galerii Instytutu Teatralnego wystawa "Marcin Jarnuszkiewicz. Teatr" poświęcona twórczości scenografa, reżysera, lalkarza, pedagoga.

Jarnuszkiewicz ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jako scenograf debiutował słynną "Balladyną" Słowackiego w reżyserii Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie w 1974, jednak rozgłos przyniósł mu spektakl "Księcia Niezłomnego" w Teatrze Polskim w Szczecinie w reżyserii Bohdana Cybulskiego, wystawiony na Zamku Książąt Pomorskich, do którego zaprojektował scenografię i oryginalne kostiumy (1977).

Zrealizował kilkadziesiąt scenografii teatralnych (w tym telewizyjnych), jako scenograf współpracował m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Bohdanem Cybulskim, Maciejem Prusem, Zbigniewem Brzozą, Andrzejem Domalikiem. Wyreżyserował kilkanaście spektakli, w tym kilka w teatrach lalkowych; interesowała go lalka jako medium. Był profesorem zwyczajnym Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie i wykładowcą na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Za swoją twórczość scenograficzną i reżyserską zdobył wiele nagród.

Uprawiał teatr autorski, wizjonerski, plastyczny a jednocześnie minimalistyczny, egzystencjalny. Deklarował: "Interesuje mnie rozpoznawanie tego, czy człowiek jako gatunek został obarczony przez Boga czy przez los. Taki podstawowy ludzki status". W autorskim spektaklu "Homework" (Teatr Academia, 2009), nazywanym w recenzjach "suitą o kondycji ludzkiej", zagrał głównego bohatera - siebie - w towarzystwie alter ego, lalki-sobowtóra.

Wystawa przywołuje najważniejsze przedstawienia z dorobku Marcina Jarnuszkiewicza: "Księcia Niezłomnego" ze Szczecina, "Sceny Pasyjne" (spektakl plastyczny do muzyki Jana Sebastiana Bacha zrealizowany we współpracy z Romanem Woźniakiem w Teatrze Nowym w Warszawie w 1987); "Homework", wreszcie "Całe królestwo króla" Heinza Janischa z Teatru Animacji w Poznaniu z 2015 (rejestracja filmowa). Poza tym pokazane zostaną trzy spektakle Teatru Telewizji, wyreżyserowane przez Jarnuszkiewicza.

Z okazji wernisażu na scenie Instytutu Teatralnego wystawione zostanie autorskie przedstawienie Jarnuszkiewicza (reżyseria i scenografia) "Gęś, śmierć i tulipan" Wolfa Elbrucha z Teatru Baj w Warszawie (2013).

Kuratorzy - Anna Mieczyńska-Jerominek i Krzysztof Kelm. Kształt plastyczny wystawy - Krzysztof Kelm.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji