Artykuły

Warszawa. Przyznano XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury

Dyrygent Bassem Akiki, tancerka Daria Sukhorukova są wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Statuetki rozdano podczas gali, która odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznano w 18 kategoriach.

Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury - organizatora konkursu - Iwona Wujastyk powiedziała, że w tym roku w konkursie mogły wziąć udział nie tylko teatry muzyczne, "których statut to określa", ale wszystkie teatry w Polsce, "które mają w swoim repertuarze spektakle muzyczne".

Do każdej z 18 kategorii nominowane zostały trzy osoby. Wujastyk pogratulowała wszystkim, bo jak podkreśliła "już sama nominacja w tym konkursie jest nagrodą" - powiedziała Wujastyk.

Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej otrzymał dyrygent Andrzej Straszyński z Warszawskiej Opery Kameralnej. "Moja ponadczasowa 40-letnia praca w teatrach operowych była fascynującą przygodą intelektualną, ale również zobowiązaniem, bo pochodzę z rodziny obecnej w różnych dziedzinach sztuki, a szczególnie muzyki i teatru" - powiedział nagrodzony. "W całym moim życiu zawodowym mogłem obcować pięknem" - dodał.

W kategorii najlepszy spektakl, ex aequo zostały nagrodzone opery "Falstaff" Giuseppe Verdiego wystawiony w Operze Novej w Bydgoszczy (na zdjęciu Łukasz Goliński w tytułowej roli) oraz "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Za rolę Julii w operze "Romeo i Julia" Charles'a Gounoda - zrealizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu - Ewa Majcherczyk otrzymała miano najlepszej śpiewaczki operowej. Najlepszym śpiewakiem operowym jury uznało Łukasza Golińskiego z Opery Novej w Bydgoszczy wykonującego rolę tytułową w "Falstaffie".

W kategorii najlepszy debiut nagrodzeni zostali: Aleksandra Żakiewicz - za rolę w operze "Armide" Jean-Baptiste'a Lully'ego wystawioną w Warszawskiej Operze Kameralnej, oraz Sławomir Naborczyk - za rolę w "Księżniczce Czardasza" Emmerich Kalman zrealizowanej przez Operę Śląską w Bytomiu.

Najlepszymi wokalistami musicalowymi zostali: Agnieszka Przekupień, występująca w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku w spektaklu "Doktor Żywago", oraz Jakub Wocial z Teatru RAMPA na Targówku - za rolę w "Jesus Christ Superstar".

Nagrodę w kategorii najlepszy reżyser otrzymał Robert Bondara za operę "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, wystawioną w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Został on również nagrodzony za najlepszą choreografię do "Świtezianki", realizowanej przez Teatr Wielki Operę-Narodową. Bassem Akiki z Opery Śląskiej w Bytomiu zwyciężył w kategorii najlepszy dyrygent ("Romeo i Julia" Charles'a Gounoda).

W kategorii najlepsza tancerka klasyczna nagrodzona została Daria Sukhorukova za "Annę Kareninę" wystawioną w poznańskim Teatrze Wielkim, a za najlepszego tancerza klasycznego uznano Dawida Trzensimiecha z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej występującego w "Jeziorze Łabędzim" Piotra Czajkowskiego.

Najlepszymi tancerzami w pozostałych formach tanecznych jury uznało: Julię Korbańską tańczącą w "Legendzie Bałtyku" poznańskiego Teatru Wielkiego oraz Macieja Glaza z Opery na Zamku w Szczecinie za choreografię stepu do przedstawienia "Crazy for You".

Jury nagrodziło też Barbarę Kędzierską z Opery Krakowskiej za najlepszą scenografię do przedstawienia "Norma" Vincenzo Belliniego.

W kategorii najlepszy plakat nagrodę otrzymał Tomasz Bogusławski za afisz do spektaklu "Falstaff" wystawiony w bydgoskiej Operze Novej. Nagrodę za najlepsze kostiumy jury przyznało Agacie Uchman za kostiumy do musicalu "Crazy for You" wystawionego w Operze na Zamku w Szczecinie.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami dla teatralnego środowiska muzycznego. Od 2006 r. przyznaje je Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Jak powiedziała podczas gali dyrektor Wujastyk "jest to najważniejsza marka" tej instytucji.

Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli śpiewacy: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Ryszard Karczykowski, scenograf Marek Chowaniec, grafik Andrzej Pągowski, dyrygent i aranżer Adam Sztaba oraz tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna. Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę, jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji